Genç Tecrübe: Batuhan Eldem

1991 Eskişehir doğumluyum. İlk ve ortaöğretimimi Eskişehir’de tamamladıktan sonra, üniversite eğitimi için İstanbul’a gittim. İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tam burslu olarak öğrenim gördüm. Üniversite sürecinde...

10 Temmuz 2020, 11:33
Genç Tecrübe: Batuhan Eldem

1991 Eskişehir doğumluyum. İlk ve ortaöğretimimi Eskişehir’de tamamladıktan sonra, üniversite eğitimi için İstanbul’a gittim. İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tam burslu olarak öğrenim gördüm. Üniversite sürecinde öğrenci değişim programı ile bir süre yurtdışında İşletme Yönetimi eğitimi aldım. 2013 yılında öğrenim sürecini tamamlayıp Eskişehir’e geri dönüş yaptım. Geri dönüş yaptığım dönemden itibaren ise, yaklaşık 7 yıldır aile şirketimiz olan Eldem Şirketler Grubunda çalışıyorum.  İş hayatından artakalan zamanlarımı seyahat etmek ve planlamak ile geçiriyorum. Farklı kültürleri tanımak ve kendi yaşadığımız toplumla karşılaştırmak ilgimi çekiyor. Bu anlamda 30’a yakın ülkeyi görüp tanıma fırsatım oldu. Eskişehir’deki hayatım ise uzun yıllardır dostluk sürdürdüğüm arkadaşlarımla vakit geçirerek devam ediyor.   

Ne iş yapıyorsunuz?

Aile şirketimiz olan Eldem Şirketler Grubu bünyesindeki ana faaliyet alanımız olan beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri perakendeciliği kısmında yöneticilik yapıyorum. Şuan bu alanda Eskişehir genelinde 15 ayrı satış noktamız bulunuyor. Bu bağlamda, geleneksel beyaz eşya kanalında lokal bir zincir olarak Türkiye çapında önemli bir yer tutuyoruz. Birçok küçük ev aleti markasının yanında, dört ayrı beyaz eşya markasının yetkili bayiliğini yürütüyoruz. Şuan için genel olarak sorumluluğum bu faaliyet alanımızdaki satın alma, pazarlama, personel ve mağaza yönetimi süreçlerini bünyemizdeki diğer profesyonel yöneticilerimiz ile beraber yönetmek. 

İş yaşamınız ne zaman, nasıl başladı?

Kuşaklar boyunca ticaretin içinden gelen bir ailede yetiştiğim için başka bir meslek dalını icra etmeyi hiçbir zaman düşünmedim. Dolayısıyla iş yaşamım henüz okul çağındayken yaz tatillerinde mağazalara gidip oradaki işleyişi gözlemlemek ve yardımcı olmak amacıyla vakit geçirdiğim zamanlarda başladı. Üniversite eğitimimi tamamlayıp Eskişehir’e geri dönüş yaptığım 2013 yılından itibaren ise profesyonel iş hayatının içine girmiş bulunuyorum.

Sivil toplumla ilişkiniz nasıl? Görevleriniz var mı?

İlk sivil toplum kuruluşu tecrübemi,  22 yaşında JCI(Genç Girişimciler ve Liderler Derneği)’a üye olarak yaşadım. Birleşmiş Milletler öncülüğünde kurulan, bir çok ülkede ve şehirde şubeleri olan bir dernek olarak hem global hem de yerel vizyonu gelişmiş bir kuruluşta ilk sivil toplum tecrübemi yaşamış olmak benim için önemli bir artı oldu. Bu süreçte, dernek içerisinde Başkan Yardımcılığı görevini üstlenerek JCI’ı temsilen Odunpazarı Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi oldum. Kent konseyindeki bu görevim ise İsmail Kumru başkanlığında 2 dönemdir devam etmekte. Yaklaşık 2 yıl önce ise Eskişehir Genç İşadamları Derneği’ne üye oldum ve buradaki üyeliğim de halen devam etmekte. 2019 yılında yapılan Odunpazarı Kent Konseyi olağan genel kurulunda ise ESGİAD’ı temsilen Yürütme Kurulu üyesi seçildim ve bu görevime de devam etmekteyim.

Firmanızın öyküsü nasıl?

Ailemiz üç kuşaktır ticaretin içerisinde. Eldem A.Ş’nin temelleri 1979 yılında, üç kardeşin girişimiyle atıldı. Ali, Nihat ve İbrahim Eldem ilk önce adi ortaklık kurarak daha sonra ise Eldem Dayanıklı Tüketim Malları Tic. Ve San. A.Ş’nin kuruluşunu gerçekleştirerek Eldem Şirketler Grubu’nun temellerini atmıştır. Bu tarihten itibaren; ev eşyaları perakendeciliği başta olmak üzere, mobilya, iletişim, otomotiv, inşaat ve son olarak da turizm sektörlerinde faaliyet gösterdik. Hali hazırda ana faaliyet alanımız olan beyaz eşya perakendeciliğinde dört ana markanın yetkili bayiliğini ve bunun yanında 50’den fazla markaya ait ürünün perakende satışını gerçekleştiriyoruz. 100’e yakın personelimiz ve 15 satış noktamızla geleneksel dağıtım kanalının ülkemizdeki en önemli aktörlerden birisi konumuna geldik. Diğer faaliyet alanlarımız ile birlikte şehrimize İki Kule Rezidans, Eldem Rezidans ve Kozlu Evleri’ni kazandırdık. Son olarak geçtiğimiz aylarda hizmete giren Eldem Hotel ile birlikte de şehrimizdeki turizm sektörüne katkı vermeyi umuyoruz. Ticari faaliyetlerimiz haricinde, kar amacı gütmeyen projemiz kapsamında 2019 yılında Eldem Kültür ve Sanat Vakfı’nı kuruluşunu gerçekleştirerek şehrimizde ilk defa bir ailenin sanat alanında vakıf kurmasıyla bir ilki gerçekleştirdik. EKSAV bünyesinde, Odunpazarı Belediyesi ile ortaklaşa projemiz ile birlikte Odunpazarı bölgesinde bulunan tarihi Dalyancı Konağı’nı restore ederek şehrimizin kültür ve sanat alanına yatırım yaparak Eldem Sanat Alanı’nı oluşturduk. 41 yıldır olduğu gibi, kendimizi yaşadığımız şehirden ayrı tutmayarak, şehrimizle bütünleşerek Eskişehir’e yaptığımız yatırımları devam ettirmek en büyük arzumuz.

Kişisel ya da kurumsal hedefiniz var mı?

Bir aile şirketi yöneticisi olarak, şuan için kişisel hedeflerimi kurumsal hedeflerden ayrı tutmam çok mümkün değil. En büyük hedefim, genç kuşak olarak 41 yıllık bir şirketin sorumluluğuna layık olmak. Eldem A.Ş’nin günün gereklerine göre adaptasyonuna katkı sağlayarak, kurumsallaşma adımlarının sağlam temellere dayanmasına yardımcı olarak benden sonraki nesiller için de sürdürülebilir ve potansiyeli yüksek bir işletme bırakma amacım doğrultusunda çalışmalarımı sürdürüyorum.  

Yorumlar (0)
12°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@