Genç Tecrübe: Baha Can Güner

Baha Can Güner Kimdir? 29 Ekim 1985 yılında Eskişehir’de doğdum. Özel Atayurt Lisesi’nde öğrenimi bitirdikten sonra üniversite öğrenimim için Kütahya’ya gittim. Dumlupınar Üniversitesi İşletme Bölümünden 2008 yılında mezun olduktan...

09 Mayıs 2021, 13:02
Genç Tecrübe: Baha Can Güner

Baha Can Güner Kimdir?
29 Ekim 1985 yılında Eskişehir’de doğdum. Özel Atayurt Lisesi’nde öğrenimi bitirdikten sonra üniversite öğrenimim için Kütahya’ya gittim. Dumlupınar Üniversitesi İşletme Bölümünden 2008 yılında mezun olduktan sonra 12 Ağustos 2009 yılında vatani görevimi yapmak için Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik‘e gittim. 15 Ocak 2010 yılında memleketime döndükten sonra aile şirketlerimizde çalışma hayatıma başladım. Aynı zamanda Eskişehir’e döndüğümde sivil toplum örgütleri ile yakın ilişkiler kurmaya başladım. Halen ticari olarak otomotiv sektöründe, gıda sektöründe ve tarım sektöründe faaliyet göstermekteyim.
Şirketiniz hangi alanda faaliyet gösteriyor?
Aile şirketimiz babam tarafından 1988 yılında kurulmuştur. İlk faaliyet kolumuz otomotiv yedek parça üzerinedir. Bugün itibari ile bu sektörde 120’ye yakın orijinal yedek parça ve ekipman üreticisi ile iş ortaklığımız devam etmekte olup her geçen gün gelişen teknolojiye en iyi şekilde uyum sağlamak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Benim şirkete katılmamla beraber ağır vasıta bakım işlemleri kolumuzu oluşturup İstanbul ve Eskişehir’de dünyanın ve ülkemizin önde gelen ağır vasıta üreticilerinin özel servislik bakım ve onarım faaliyetlerine başladık. Aynı zamanda gıda sektörüne yatırım yapıp Espark AVM’de Lahmacun Evi adlı markayı kurduk. Üç yıl önce de ortaklarımla beraber kuşkonmaz yatırımı yaptık ve bu yıl hasat vaktinin gelmesiyle beraber tarım sektöründe yatırımımızın karşılığını almaya başladık. Taze Demet isimli kuşkonmaz markamız bu yıl ürün satışlarına başladı. Yukarıda da belirttiğim gibi şirketlerimiz otomotiv, gıda ve tarım sektöründe faaliyet yürütmektedir.
İş hayatındaki öykünüz nasıl ilerledi?
Aktif ticaret yapan bir ailenin içerisinde yetişmemden dolayı, iş hayatının ilk adımlarını küçük yaşlarda attım. Aile şirketimizde öğrendiklerimi, öğrenim hayatında ve girişimcilik ile ilgili STK’larda aldığım görevlerde öğrendiklerimle harmanlayıp iş hayatı öyküme başladım ve hala devam ediyorum. Finans konusu üzerine kendimi geliştirme hedefim vardı ve görev aldığım şirketlerde de bu konu üzerine yoğunlaşıp kendimi ve şirketleri geliştirmeye çalışıyorum. Finansal okuryazarlık ticaretle uğraşsın uğraşmasın her birimiz de olması gereken bir özellik. Bütçe yönetimi, nakit akışı gibi konularda uzmanlaşmak istiyor ve buna göre iş hayatında yol alıyorum. Ayrıca girişimcilik özelliğim ile yeni gelişen sektörleri takip ediyorum. Dünya da neler oluyor gelecekte ne gibi sektörler öne çıkabilir bunları yakından izliyorum. Ortaya çıkardığımız ticari değerlerle hem şirketlerimize, hem şehrimize, hem de ülkemize katkı sunmaya çalışıyorum.
Sivil toplumla ilişkiniz nasıl?
Sivil toplumla ilk tanışmam üniversite yıllarında girişimcilik kulüpleri ile olmuştu. Üniversitede girişimcilik konusu ile tanıştıktan sonra içimde olan bu hissi fark ettim. Eskişehir’de 2005 yılında Eskişehir Leo Kulübü’ne üye olduktan sonra 2008-2009 hizmet döneminde Başkanlık görevini üstlendim, burada tanıştığım insanlardan ve yaşadığımız paylaşımlar sonrası lider olmanın, deneyim ve olanak yaratmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Sonrasında 2014 yılında TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu’na üye oldum ve icra komitesinde çalışmalar sürdürdüm. ESO bünyesinde sanayiciler ile tanıştım ve üretici olmaya merak duydum. TOBB bünyesinde Gaziantep, İstanbul, Konya Genç girişimciler kurulları ile çalışmalar yürüttüm. Yaşadığımız topluma ve şehre bir şeyler verebilmek bence kendini yetiştirmiş her Türk genci için elzem bir konu olmalıdır. Ben iş hayatımın yanında sivil toplum örgütleri ile de çalışarak bu gerekliliği yerine getirmeye çalışıyorum.

Kişisel ya da kurumsal hedefleriniz nelerdir?
Kişisel olarak kendimi uzmanlaşmak istediğim konularda yetiştirmeye çalışıyorum. Finans konusunda uzmanlaşmak istiyorum. Faaliyet yürüttüğümüz sektörlerde işini iyi yapan firmalar arasında olmak kurumsal hedeflerim arasında. Ortağı olduğum şirketlerin işini iyi yapıyor olarak anılması, ticari faaliyetlerinin sürdürebilir olması, ülke ekonomimize katma değer yaratmaları ana hedeflerim ve bu hedefler doğrultusunda yolumuza devam ediyoruz. Sivil toplum hedeflerim arasında da tecrübe edinmeye çalışıyorum. Edindiğim tecrübelerimi de ileride meslek odalarında ve diğer kamu yararı dernekler bünyesinde hayata geçirmek istiyorum. Doğduğum ve büyüdüğüm şehir olan Eskişehir’e katkıda bulunmak istiyor ve bu doğrultuda çalışıyorum.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@