Firma Rehberi

Firma Rehberi / Öne Çıkanlar

Firma Rehberi / Yeni Eklenenler

Uçurtma Kitap ve Kafe
Uçurtma Kitap ve Kafe
Sektör Cafe
İl / İlçe Eskişehir
Web Sitesi
Telefon

Adalara çok yakın mesafede ara sokakta şirin mi şirin, sıcak mı sıcak bir mekan “Uçurtma Kitap ve Kafe”. Uçurtma Kitap ve Kafe’nin ortaklarından Pelin Yalçınoğlu ile mekanlarına dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Pelin Yalçınoğlu. (Gülerek) Ama ben sadece kendimi tanıtmayayım. Biz; Sultan Zengin, Gülcan Ergün, Bülent Aslan ve Eskişehir Okulu ile beş ortaklı bir kafeyiz. Biz 2017 yılında Şubat ayında çıkan kanun hükmünde bir kararname ile görevimizden atıldık. Bunun üzerine atılan akademisyenler olarak Eskişehir’de bir platform oluşturduk. Şimdi de bir derneğe dönüştük. “Eskişehir Okulu” adı altında.  Eskişehir Okulu akademik çalışmalarına devam ederken bir yandan da böyle bir mekanımız olsun istedik aslında.

Kafeniz kaç yılında açıldı? İsmi nerden geliyor?

Çıkış noktamız buydu ve 2017 Temmuz ayında burayı açmış olduk. İsim konusuna gelince ortaklaşa karar verdiğimiz bir şeydi aslında. Eskişehir Okulu’yla bağlantılı olarak ve daha özgürleştirici de bir simge olması itibariyle, Eskişehir Okulu’nun logosu da olan uçurtma simgesi üzerinden “Uçurtma Kitap ve Kafe” olarak mekanımızı bu isimle açmış olduk.

Mekanın dekorasyonundan bahsedelim biraz da, kendiniz mi yaptınız? Yoksa bir tasarımcının imzası mı var mekanda?

Bir iç mimar ile çalıştık. Selçuk Karabüyük. Biz ne istediğimizi söyledik. Bunun içerisinde mutlaka kitaplar vardı. Sakin bir mekan olması vardı. Huzur vardı. İnsanların keyifle dinlenebilecekleri bir yerdi aslında istediğimiz. İç mimarımız da isteklerimiz doğrultusunda böyle içimize sinen başarılı bir iş çıkardı ortaya.

Mekanınızın ara sokakta olması sizce bir avantaj mı dezavantaj mı? Mekanın hizmet verdiği saatler hakkında bilgi verir misiniz?

 (Gülerek) Yani avantajları da var dezavantajları da var. Diğer mekanlara bakaraktan daha sakin bir yerdeyiz. Gürültülü bir alan değil burası.

Kafemiz haftanın yedi günü açık. Tatil günümüz yok. bayramlar dışında sürekli açığız aslında. 10:30-23:30 saatleri arasında müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Mekanınızın bulunduğu yerde başka butik kafelerde var. Bu durum sizin açınızdan bir artı mı eksi mi?

Bizden önce onlar vardı aslında. Biz sonradan geldik. Hepsiyle keyifli bir ilişkimiz var. Buranın kalabalık olmasından ayrıca hepimiz mutluyuz. Bir seferinde buraya geliyor ise müşteri bir sonrakinde diğer kafeye giriyor. Bu bence güzel bir şey.

“Uçurtma Sandviç” sadece burada tadabileceğiniz spesyal lezzetlerimizden biri “

Menünüzde neler var? Özellikle sadece sizde olan bir içecek ya da yiyecek var mı?

Menümüzde ev yapımı koruyucu madde olmaksızın burada hazırlanan pastalarımız, üçüncü nesil kahve denen kahvelerimiz, dünya kahvelerimiz, yöresel kahvelerimiz, bitki çaylarımız, sıcak ve soğuk içecek çeşitlerimiz, ekşi mayalı tam buğday unundan yapılan sandviç ekmeklerimiz –ki sandviçlerimizin oldukça lezzetli olduklarını belirtmek istiyorum. Bize özel olan “Uçurtma Sandviç” ise sadece burada tadabileceğiniz spesyal lezzetlerimizden biri olarak menüde müşterilerimize sunduğumuz tatlar arasında yer alıyor. Ayrıca menümüzde çorba bulundurmaya çalışıyoruz alternatif olarak. Sadece tatlı ve sandviç yok yani. Arzu edenlere çorba da servis edebiliyoruz.

Kafenizde ayrıca bir toplantı odası ve amfi olduğunu görüyoruz. Biraz da bundan bahseder misiniz?

Kafemizin kullanım alanları diğer kafelerden farklı biraz aslında. Şöyle ki; bizim bir toplantı salonumuz var 10-12 kişilik. Ayrıca yine alt katta 25-30 kişilik bir amfimiz var. Bunun yanında bir de seramik atölyemiz var. Seramik atölyemizde derslerimiz devam ediyor. Amfide de düzenli olarak Eskişehir Okulu’ndan etkinlikler oluyor. Toplantı salonu ve amfimizi de çeşitli öğrenci grupları, kitap okuma grupları, dernekler, sivil toplum kuruluşları hele de bu aralar akşamları mutlaka bir etkinliğimiz oluyor, istedikleri zaman kiralayabiliyorlar.

Kafemizde ayrıca bir kitaplığımız bulunmakta. İkinci el olarak bu kitaplarımızın satışı da bulunmakta. Bu kitapların içerisinde ikinci el olarak satışta olan nadir kitaplar olduğu gibi geniş bir yelpazede dergiler ve farklı türlerde akademikten edebiyata, araştırmadan kuramsala uzanan pek çok türde kitap bulunmakta. Yine kafemizde gördüğünüz üzere özel tasarım el yapımı seramiklerin satışı ile el yapımı anahtarlıklar da yine satışta olan ürünlerimizden.

Hedef kitleniz kimler?

Hedef kitlemiz kesin olarak şu diyemem. Çünkü her yaş grubundan ve her kesimden insan buraya geliyor. Keyifle çayını kahvesini yudumlama imkanı buluyor.

Sosyal medyada yer alıyor musunuz?

Sosyal medyada Instagram’da ve Facebook’ta “Ucurtma Kitap Kafe” ismi ile yer alıyoruz. Sayfamızda kafemize dair fotoğrafların yanında, ayrıca burada yapılan etkinlikler hakkında da duyuruları yine bu sayfalardan görebilirler.

“Dingin bir ortamda, hoş sohbet etmek isteyen herkesi kafemize bekliyoruz.”

İnsanlar neden buraya gelmeli?

Biz zincir bir kafe değiliz. Butik bir kafeyiz. Burada yedikleri içtikleri her şeyi güvenle tüketebilirler. Hepsi dediğim gibi ev yapımı. Hijyenik ortamda ve koruyucu madde olmaksızın hazırlanıyor. Dingin bir ortamda, hoş sohbet etmek isteyen herkesi kafemize bekliyoruz.

Adresinizi okuyucularımıza tam olarak tarif edebilir misiniz?    

Adalar Sokak, 23/B’de müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Şair Fuzuli Caddesi’nde Orduevi karşısındaki aradan girdiğinizde ilk aradan sağa döndüğünüzde kafemizi görebilirsiniz.

Bunlara Göz Atabilirsiniz

Cihannüma Çibörek Cihannüma Çibörek

Cafe / Eskişehir

Firma Kategorileri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@