Firma Rehberi

Firma Rehberi / Öne Çıkanlar

Firma Rehberi / Yeni Eklenenler

Eskişehir Kitapçısı
Eskişehir Kitapçısı
Sektör Cafe
İl / İlçe Eskişehir
Web Sitesi
Telefon

İnanç Karakaş aslında bir inşaat mühendisi. Bir süre kendi mesleğini yaptıktan sonra okuduğu şehir olan Eskişehir’e geri dönüp Eskişehir Kitapçısı, nam-ı diğer Monk Coffee&Books’a ortak oldu. Şu an işletmenin başında tek başına duran Karakaş’la Eskişehir Kitapçısı’nın kuruluş serüveni, düzenlenen etkinlikler ve kafenin mutfağına dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Önce biraz sizi tanıyalım?

Benim ismim İnanç Karakaş. Ankara’da büyüdüm. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde 2002-2006 yılları arasında okudum. Sonrasında beş yıl falan kendi mesleğimi yaptım, ardından ayrıldım. On-on iki yıl sonra geri döndüm buralara. Öyle bir tesadüfen oldu biraz. Aklımda ilk başta bir kafe veya bir işletme yoktu ama.

İnşaat mühendisliğine niye devam etmediniz?

Yani iş ortamı, çalışma koşulları, böyle mesleki tatminsizlik gibi denebilir. Çok uzun saatler çalışıyorsunuz. On üç gün çalışıp bir gün izniniz var. İki haftada bir Pazar tatil. Sabah sekiz akşam sekiz gibi yoğun mesailer çalışıyorsunuz. Tabi yurtdışı avantajları var, yüksek meblağlar alınabiliyor aslında ama biraz modern kölelik oluyor.

Üç yıldır size ait değil mi?

Evet, üç yıldır ortaklı bir şekilde vardı. Üç yıl önce ben katıldım. Öncesinde sırf kitapçıydı sonra kafe oldu. Nisan’dan beride birkaç aydır sadece bende. O şekilde gidiyor. İlk başta sadece kitapçı olarak çalışıyordu. Beş altı yıldır vardı diye biliyorum. İşte yanında böyle evde yapılmış kek, filtre kahve, çay gibi şeylerle küçük çaplı bir kafe olayı vardı. Ben geldiğimde de o haldeydi. Ama işte biraz benim kahve merakımdan,  kendim evde yapmaya başladığımdan böyle bir hal almaya başladı. Üçüncü nesil kahve, üçüncü dalga olarak geçiyor. Bunlar yeni başlamıştı. Birkaç mekân vardı belki Eskişehir’de. Bende böyle kişisel ilgiyle, hevesimle bende bunu yapmak istiyorum dedim. Öyle başladım. Sonra hadi şurayı geliştirelim, bir espresso makinesi, bir öğütücü alalım gibi bu tip şeyleri araştırıp bulup geliştirmeye başladık. Ardından mutfak gelişti. Bir iki üründen birkaç ürüne çıktı. Tabi ki bunların etkisi oldu bilinirliğe. Ben yoga eğitmeniyim ayrıca. Oranın da bir etkisi oldu. Oradan insanlar geldi.

Başka şehirlerden gelen insanlar var mı?

Var tabi. Mesela Kıbrıs’tan falan gelip Eskişehir de bir yer varmış, kitapçıymış diyenler oluyor. Çok eskiden beri olduğu için böyle bir kitle var. Monk Coffee&Books’u da genelde daha genç, burada yaşayan, etkinlik kovalayan bir kitle takip ediyor.

Ne gibi etkinlikler düzenleniyor?

Şiir, felsefe gibi toplantılar olmuştu. Yogayla da uğraştığım için yoga felsefesi toplantıları yapmıştık. O güne ait bir tema seçip belli kitaplardan okumalar olabiliyordu yoga üzerine. Onun dışında film izleme etkinlikleri düzenliyoruz. Burada projeksiyon perdemiz, ses sistemimiz var. Burayı kapatıp bu şekilde film izleme etkinlikleri düzenliyoruz.

Hangi günler film izleme etkinliği düzenleniyor?

Stabil olarak Çarşamba günlerine almayı planlıyoruz.  Eskiden Çarşamba ve Cumaydı. Film listesini de aylık bülten gibi üç aylık filmleri belirleyip yazacağız. Haftaya falan dönem açıldığında zaten fiks bir programımız olacak.

Yakın zamanda yapılacak etkinlikler var mı?

Önümüzdeki günlerde başlayacak olan bir etkinlik serisi var ‘meselesi olan işler’ diye. Buna da biz yogadaki ortağım olan başka bir arkadaşımla birlikte başladık. Bu da şöyle; şehirdeki sürdürülebilir yaşamla ilgili neler yapıyoruz, şehirde doğayla bağlantı kuracak şeyler.  Mesela bu Pazar doğa boya atölyesi olacak, eko sanat atölyesi. Bir arkadaşımız var Ankara’dan. Kendisi boyalarını yapıyor taşlardan, bitkilerden. Gıda boyası gibi. Kendisi kâğıtta üretiyor. Su kurusu gibi. Geri dönüştürümlük kağıtlar yapıyor. İsmi Deniz Soykan. Duyurusunu yaptık instagram sayfamızda. Getirdiği kendi boyalarıyla burada atölye yapacak. Kendi yaptığı şeyler. İnsanlarda bunu kullanacak. Geri kalanını da kendileri alabilecek. Bu şekilde bir atölye yapacak. Onun dışında başka arkadaşlarım var şehir dışından gelecek, İstanbul’dan gelecek. Burası bayağı etkinliklerin toplanma noktası olacak.

Mutfağınızdaki favori ürünler neler?

Havuçlu kekimiz bayağı efsanedir. Hep sorarlar. Olmadığı zaman işte biz onun için kaç kilometre gelmiştik falan derler. Korova kurabiyesi var, o güzel. Bir de tatlılarımız arasında kış döneminde bal kabaklı cheescake çok tutuluyor. Dönemsel bazı şeyler yapıyoruz. Yiyeceklerde tostumuz var, dört peynirli tost. ‘Monk tostu’ diye geçiyor. Onu da peynir harici biz yapıyoruz. Domatesli, patlıcan sosu falan… Kendimiz burada mutfakta yapıyoruz. El emeği var, burada oluşturuluyor. Tostumuz bayağı seviliyor. Çok orijinal buluyorlar.

Adres: İstiklal, Yeşiltepe Sk. 14/A, 26100 Odunpazarı/Eskişehir

Bunlara Göz Atabilirsiniz

Cihannüma Çibörek Cihannüma Çibörek

Cafe / Eskişehir

Firma Kategorileri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@