Firma Rehberi

Firma Rehberi / Öne Çıkanlar

Firma Rehberi / Yeni Eklenenler

Aytmatov Müze Kafe
Aytmatov Müze Kafe
Sektör Cafe
İl / İlçe Eskişehir
Web Sitesi
Telefon

BİR YUDUM TARİH: KUM KAHVECİSİ KONAĞI

Odunpazarı’nda bulunan Kum Kahvecisi Konağı, benzerlerinden kendisini ayıran birçok özelliğe sahip. Gerek içerisinde bulunan ve Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov’un kişisel eşyalarına ev sahipliği yapan  ‘Cengiz Aytmatov Müzesi’, gerekse kahveleri pişirmekte kullanılan kumun özel olarak Mısır’dan getirtilmesi, Kum Kahvecisi’ni diğer kafelerin arasından tarihi ve otantik dokusuyla ön plana çıkartıyor.

Mekânın işletmecisi 20 yaşındaki genç girişimci Abdullah Koray Sağay, iki ortak olarak bu işe giriştiklerini belirterek “Diğer ortağımızın ismi ise Oral Büyüksarı. İstanbul/Kadıköy’de başka bir şubemiz daha var. Hatta ortağımız şimdilerde Mısır’a da bir şube açmak için çalışmalar yapıyor. Bu şubemiz daha çok kahvaltı servisi ağırlıklı diyebilirim. Ayrıca mekânımızda lületaşından yapılmış çeşitli takıların satışını da gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında açılmamıza rağmen müşterilerimizin ilgisinden dolayı gayet memnunuz” ifadelerini kullandı.

TÜRK KAHVESİNİN DUAYENİYİZ

Sağay, mekânda damla sakızlıdan tutun çikolatalıya kadar her çeşit Türk kahvesi çeşidinin mevcut olduğunu ifade ederek “Türk kahvesi ağırlıklı bir kafeyiz. Fakat başka kahve çeşitlerimiz de var. Bunun yanında kahvaltı çeşitlerimiz ve tost çeşitlerimiz de mevcut. Kahvaltı çeşitlerimiz arasında menemenimiz ve serpe kahvaltımız çok tutuluyor. Sıcak içeceklerde ise kahvemizden sonra salebimiz ikinci sırada diyebilirim. Yiyecek olarak da ballı kaymaklı gözlememiz revaçta. Çoğu mekânda böyle bir ürün göremezsiniz. Fakat kafemizde mevcut. Ayrıca mantı satışı da gerçekleştiriyoruz.” sözlerini kaydetti.

KAHVENİN KUMU MISIR’DAN

Kahve pişirmekte kullanılan kumu özel olarak Mısır’dan getirdiklerini anlatan Sağay “Bu kumun özelliği ısısını hemen kaybetmemesi ve kahveye yavaş yavaş tesir etmesi. Bu sayede kahve ayrı bir lezzetli oluyor ve müşterilerimiz tarafından da çok tutuluyor. Gayet olumlu dönüşler aldık. Bir içen bir daha içmek istiyor diyebilirim” ifadelerine yer verdi.

CENGİZ AYTMATOV’LA BİR FİNCAN KAHVE

Tarihi binanın içerisinde yer alan ‘Cengiz Aytmatov Müzesi’yle müşterilerine unutulmaz bir deneyim yaşattıklarını ifade eden Sağay “Müzemizde Cengiz Aytmatov’un Kırgızistan’dan gelen kaftanları ve bir takım kişisel eşyaları var. Eskişehir’de çok sayıda Tatar bulunduğu için ilgi çekeceğini düşündük ve ortağımızla beraber böyle bir şey yapmak istedik. İnsanlar istedikleri zaman ücretsiz bir şekilde müzemizi gezebilirler. Gelen müşterilerimiz zaten hem ferah olması hem de tarihi bir dokuya ev sahipliği yapması nedeniyle müzemizi çok beğeniyorlar. Ayrıca müzemizin içerisinde oturabileceğiniz masa sandalyelerimiz de mevcut. Böylece hem Cengiz Aytmatov’un kişisel eşyalarına göz atabilir bir yandan da kahvenizi yudumlayabilirsiniz” dedi.

Adres: Paşa Mahallesi, Malhatun Caddesi, No:51 Odunpazarı/Eskişehir

Bunlara Göz Atabilirsiniz

Cihannüma Çibörek Cihannüma Çibörek

Cafe / Eskişehir

Firma Kategorileri

Gelişmelerden Haberdar Olun

@