Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)  ile ilgili çalışmada sona yaklaşıldı.

Bir süredir hazırlıkları devam eden EYT yasasının Aralık ayında netleşerek Meclis'e gelmesi bekleniyor. Kasım sonu Aralık başı gibi kamuoyuna açıklanacak olan yeni EYT düzenlemişinin Meclis maratonu da başlamış olacak.

Meclis'te önce komisyonlarda görüşülecek olan tasarı Genel Kurul'a gelip oylanacak. Bu arada verilecek önergelerle tasarı da değişiklik yapılması ya da kapsamının genişlemesi de mümkün olabilecek.

Sabah'ın haberine göre; Aralık'ta yasal sürecin tamamlanmasıyla birlikte 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle de de uygulamanın başlaması bekleniyor. Bu konuda Meclis'te bir hazırlık yapıldığı da belirtiliyor.

3600 EK GÖSTERGE 

Meclis'e gelecek torba yasada EYT ile birlikte 3600 ek gösterge de var. 3600 ek gösterge düzenlemesi 15 Ocak'ta devreye girebilir.

KADRO DÜZENLEMESİNDE MAAŞ SINIRLAMASI

Sözleşmeli personele kadro konusu da torba yasada olacak. Eğer sözleşmeli personel kadroya geçmeyi kabul ederse bir maaş sınırlaması getirilecek.

Kaynak: Haber Global