05.04.2020, 15:11

Evde Kültür ve Sanat Var

2019 yılının son aylarından beri tüm dünya ülkeleri, koronavirüs (COVID-19) hastalığı ile mücadele ediyor. Özellikle Mart ayından bu yana ülkemizde, diğer ülkeler gibi koronavirüs’ün neden olduğu olumsuz koşulları fazlasıyla hissetmeye başladı. Koronavirüs hastalığı kapsamında,  kronik rahatsızlığı bulunan kişilere, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubunda bulunan kişilere sokağa çıkma yasağı, 30 büyükşehrimize ve bunun yanı sıra Zonguldak ilimize belirli bir süreliğine giriş çıkış yasağı, insanların toplu bulundukları alanlarda maske takma zorunluluğu ve kişisel sosyal mesafenin korunması gibi birçok önemli ve yararlı önlemler alındı. Bu önlemlere ek olarak, kişilerin sosyal izolasyonu sağlaması, kişisel temizlik ve hijyen kurallarının eksiksiz uygulanması ve mümkün olduğunca evden dışarı çıkılmaması koronavirüs ile mücadelede büyük önem kazanan diğer ögeler olarak karşımıza çıkıyor. Zorunlu kalmadıkça evlerimizden çıkmadığımız bu dönemde birçoğumuz, çeşitli aktiviteler ile evde geçirdiğimiz zamanımızı daha yararlı ve eğlenceli bir hale getirmeye çalışıyoruz.

Sizlerin de bildiği gibi yazılarımda, Eskişehir’in turizm, kültür ve sanat ile ilgili konularına ve etkinliklerine değinmeye çalışıyorum. Bu yazımda ise kültür ve sanat kavramları ile bağlantılı olarak sizlere, benim beğendiğim ve bu süreçte genel olarak ailecek güzel vakit geçirmenizi sağlayabileceğini düşündüğüm bazı dizi, film ve kitap önerilerinden bahsetmeye çalışacağım. Bahsedeceğim bu önerileri birçok kişi biliyor veya izlemiş olabilir ama daha önceden izleme, inceleme veya okuma imkânı bulamayanlar için bir fikir oluşturabileceğini düşünüyorum. Buna ek olarak, özellikle başta dizi ve film olmak üzere tüm önerilerimde, belirli bir tarz veya tür yerine genel izleyici kitlesine yönelik tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım. Diğer bir yandan, sizlerin bu önerilerimi izlemeden önce film ve dizilerin sınıflandırma ve değerlendirme işaretlerini başka bir deyişle program akıllı işaretlerini inceleyip, bu önerilerim hakkında bilgi sahibi olarak izlemeniz daha doğru ve uygun olacaktır. İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan benim film önerilerimle yazımıza devam edelim.

Sizlere izlemenizi tavsiye edebileceğim ilk film, 2011 yılında vizyona giren ve başrollerini François Cluzet ve Omar Sy’ın paylaştığı Can Dostum (The Intouchables) filmi olacak. Hayatta en önemli şeylerden birisi iyi bir dosta sahip olmak ve bu dostunda karşınıza ne zaman çıkacağını bilemiyorsunuz. Can dostum filmi bu tema eşliğinde felç olan bir adam ve ona bakıcılık yapan bir gencin hikâyesinden bahsediyor. Sizlere ikinci film önerim ise yönetmenliğini Pete Docter’ın yaptığı 2015 yılında vizyona giren Ters Yüz (Inside Out) filmi olacak. Ters Yüz filmi, küçük bir çocuk olan Riley’nin hikâyesini anlatıyor. Riley’nin değişen hayat şartlarında zihninin içinde yer alan duygularının onu nasıl yönlendirdiği etkileyici bir biçimde anlatılıyor. Bu filmlere ek olarak, sizlere yönetmenliğini Dean Deblois’in yaptığı Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon), Oyuncak Hikâyesi (Toy Story), Geleceğe Dönüş (Back To The Future) serilerini de izlemenizi tavsiye ederim. Dizi önerilerime ise ilk olarak yerli dizilerden başlamak istiyorum.

Sizlere ilk önereceğim yerli dizi, yönetmenliğini Onur Ünlü ve Murat Onbul’un yaptığı, başrollerinde Ali Atay, Melis Birkan, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt ve Serkan Keskin’in yer aldığı Leyla ile Mecnun dizisi olacak. Leyla ile Mecnun’un hikayesini absürt komedi tarzında anlatan dizi toplam 3 sezondan oluşuyor.  İzlemenizi önereceğim diğer yerli diziler ise başrollerinde Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Seda Bakan’ın yer aldığı Kardeş Payı dizisi ve 2004-2009 yılları arasında yayınlanıp toplam 6 sezon süren ve kadrosunda Gazanfer Özcan, Hümeyra, Gülse Birsel, Ata Demirer, Engin Günaydın’ın yer aldığı Avrupa Yakası olacak. Yabancı dizi önerilerime gelecek olursak, toplam 10 sezon süren David Crane ve Marta Kauffman’ın yapımcılığını üstlendiği Friends dizisi ön plana çıkıyor. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer’in rol aldığı dizi tüm zamanların en popüler dizilerinden birisi olma özelliği ile dikkatleri üzerinde topluyor. 1989-1998 yılları arasında yayınlanan toplam 9 sezon süren Seinfeld ve 1989 yılında ilk bölümü yayınlanan ve halen devam eden efsanevi dizi The Simpsons – Simpson Ailesi sizlere önereceğim diğer yabancı diziler olacak.

Bunlara ek olarak, sizlere ilk önereceğim kitap ise John Green’in 2012 yılında yayınlanan Aynı Yıldızın Altında kitabı olacak. Aynı Yıldızın Altında adlı kitapta Hazel Grace’in Augustus Waters’la yaşadığı aşk, etkili ve akıcı bir dil ile anlatılıyor. John Green’in önermiş olduğum bu kitabının aynı zamanda beyazperdeye de aktarıldığını söylemek isterim. Yazar Brad Stone’un ülkemizde Pegasus yayınevinden çıkan kitabı “Aradığın Her şey – Jeff Bezos Amazon Çağı” sizlere önereceğim ikinci kitap olacak. Brad Stone bu kitapta, Jeff Bezos ve Amazon’un hikâyesini tüm detaylarıyla akıcı bir şekilde anlatıyor. Diğer bir yandan, Robert B. Cialdini’nin yazdığı ve ülkemizde Mediacat yayınları tarafından piyasaya sunulan İknanın Psikolojisi adlı kitapta, ikna ve ikna süreci üzerine önemli bilgiler veriyor ve bu sürecin iç yüzeyi detaylı bir şekilde anlatılıyor. Günlük hayatımızda birçok konu ve olayda, ikna ve ikna etme kavramının bizler için önemli bir mevzu olduğunu düşünürsek, bu kitabın okunması gereken kitaplar arasında ön plana çıkabileceğini söylememde yanlış olmayacaktır. Ayrıca, kitap, film ve dizi önerilerime ek olarak, evinizde internetten bazı müzeleri sanal olarak dolaşabileceğinizi de söylemek isterim. İnternet üzerinden sanal olarak dolaşabileceğiniz müzelerin başında Ayasofya Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Amerika’daki Salvador Dali Müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi geliyor. Bunların yanı sıra, daha birçok müzeyi internetten sanal olarak gezme fırsatınız bulunuyor. Diğer yandan, belediyelerimizde yapmış oldukları etkinlik ve aktivitelerini sosyal medya ve youtube sayfalarına yüklüyorlar. Ben sizlere bu etkinlikleri de izlemenizi öneririm.

Yazımın başında bahsettiğim gibi, evlerimizde daha fazla zaman geçirdiğimiz bu süreçte sizlere kültür ve sanat ile ilgili bazı konularda kişisel önerilerimi sunmaya çalıştım. Bu kişisel önerilerimde özellikle belirli bir tarz veya tür yerine daha genel ve geniş bir kitleye uygun tavsiyelerde bulunmaya çalıştım. Umarım sizlerde bu önerilerimi beğenirsiniz. Bu tavsiyelerime ek olarak, sizlerin de bildiği bazı konulara tekrar değinmek isterim. Yaşadığımız bu süreçte, resmi kurumlar ve yetkili makamların uyarılarını lütfen yerine getirelim, kişisel temizliğimize ve hijyen kurallarına uyalım, sosyal izolasyonumuzu sağlayalım. Yazımın başlığında sizlere söylediğim gibi: “Evde Kültür ve Sanat Var…”

Evde Kalın, Sağlıkla Kalın…

Kültür, Sanat ve Turizm ile İlgili Yeni Yazılarda Görüşmek Dileğiyle…

İletişim:

E-mail: yigitmumcu@gmail.com

Twitter: YigitMumcu

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@