28.10.2019, 16:32

Eskişehir’de Hava Sporları

Günümüz dünyasında her sektör gibi turizm sektörü de teknolojik gelişmelere, sektörel yeniliklere, yeni oluşturulacak ilgi çekici ve farklı stratejilere ihtiyaç duyuyor. Birçok şirket, otel ve acentanın uzun yıllardan beri sürekli uyguladığı aynı strateji ve faaliyetler ne yazık ki ekonomik anlamda artık yeterince tatmin etmiyor. Dünyadaki önemli turizm destinasyonları gibi ülkemizin önde gelen turizm bölgeleri de turist sayısını ve turizmden sağlanan ekonomik gelirlerini arttırmak için farklı aktiviteler ve organizasyonlar oluşturmaya çalışıyor. Bu alternatif turizm faaliyetlerinden birisi ise hava sporları olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle doğal güzelliklere, deniz veya göle sahip bölgelerde bambaşka bir boyut kazanan hava sporları, son yıllarda birçok insanın da fazlasıyla ilgisini çekiyor. Hava sporları, kişinin ilgilendiği spor dalı ile alakalı spesifik ekipmanları kullanarak gökyüzünde hareket etmesine ve çeşitli aktiviteler yapmasına dayanır. Bununla bağlantılı olarak hava sporları turizmini, sürekli yaşanılan ortamın dışında hava araçları ve ekipmanları ile yapılan ve bu sportif organizasyonlara katılmak için gerçekleştirilen seyahatler olarak tanımlayabiliriz.

Ülkemizde etkinlik ve organizasyonları düzenlenen hava sporları araçlarının başında yamaç paraşütü, yelken (Delta) kanat, mikrolayt,  balon, planör, model uçak ve paraşüt geliyor. Hava sporlarının çoğunlukla yapıldığı iller arasında Muğla (Fethiye bölgesi), Denizli (Pamukkale Bölgesi), Bolu (Abant Bölgesi), Eskişehir (İnönü Bölgesi), Ankara (Gölbaşı Bölgesi), Kayseri, Samsun ve Nevşehir (Kapadokya Bölgesi) bulunuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi, hava sporlarının ülkemizde yapıldığı ve organize edildiği önemli merkezlerden birisi ise Eskişehir olarak ön plana çıkıyor. İlimizde özellikle İnönü ilçesi, hava sporları açısından sahip olduğu önemli özellikler ile dikkat çekiyor. İnönü ilçesinde Türk Hava Kurumunun Havacılık Eğitim Merkezi Müdürlüğü bulunuyor ve bu merkezde yamaç paraşütü, planör, yelken kanat ve model uçak gibi hava sporları araç ve branşlarının eğitimleri veriliyor. Ayrıca, Türk Hava Kurumunun kurs ve eğitimlerine ek olarak düzenlediği çeşitli yarışmalar, festivaller ve etkinliklerde bulunuyor. Detaylı olarak incelendiğinde, hava sporlarının, yapıldığı bölgenin turizmine her açıdan önemli yararlar sağladığı görülüyor. Özellikle Muğla/Fethiye, Denizli/Pamukkale ve Nevşehir/Kapadokya bölgeleri, hava sporlarını ve turizmi daha fazla bir araya getirerek hem ekonomi hem de tanıtım açısından kendilerine büyük yarar sağlıyorlar.

Yukarıda bahsetmiş olduğum bilgiler eşliğinde, hava sporları ve organizasyonlarının Eskişehir turizminin gelişimi açısından önemli bir faktör olduğunu ve son zamanların ilgi çeken bu önemli faktörünün üzerine çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kişisel fikrimce, doğru ve etkili bir tanıtım kampanyası eşliğinde düzenlenecek hava sporları etkinlikleri ile Eskişehir turizmine ve ekonomisine önemli yararlar sağlanacağını belirtmek isterim.

Seyir defterinin yeni bölümlerinde görüşmek dileğiyle…

İletişim:

E-mail: yigitmumcu@gmail.com

Twitter: YigitMumcu

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@