08.11.2019, 15:16

Eskişehir’de Bisiklet ve Motosiklet Parkurları

Sevdiğiniz üç hobi bulun: Biri para kazanmak için, biri sizi zinde tutmak için ve biri de yaratıcı olmak için… – Matt Mullenweg

Her insanın farklı bir hobisi, zaman geçirdiği farklı bir uğraşı vardır. Kimi insan seyahat etmeyi, kimisi kitap okumayı, kimisi resim yapmayı, kimi insan ise müzikle ilgilenmeyi sever. Bu etkinlikler zaman içerisinde süreklilik kazanıp hobi haline dönüşür. Hobi kavramını, kişinin yapması zorunlu olmayan, yetenek ve beceri geliştirici aynı zamanda eğlendirici faaliyetler bütünü şeklinde tanımlayabiliriz. Bireyler, ilgilendiği hobiler sayesinde temel olarak günlük hayatın stresinden uzaklaşabilir, becerilerini geliştirir, öğrenme seviyesini yükseltir ve sosyal hayatına olumlu katkılarda bulunabilir. Günümüz dünyasında, kişilerin ilgilendiği önemli hobilerin başında bisiklet ve motosiklet tutkusu geliyor. Bisiklet ve motosiklet hobi olarak yapıldığında kişiye birçok yarar sağlayabiliyor. Özellikle bisiklet sürmenin vücuttaki kas gruplarına, kişisel form ve zindelik düzeyine, stres seviyesine ve uyku kalitesine önemli yararları bulunuyor. Bunlara ek olarak, bisiklet ve motosiklet sayesinde insanlar doğa ile daha fazla bir araya gelme şansı bulabiliyor. Ülkemizde, motosiklet ve bisiklet federasyonu, çeşitli motosiklet, bisiklet grupları ve dernekleri olduğu gibi ilimizde de birden çok bisiklet, motosiklet grubu ve derneği bulunuyor. Diğer yandan Eskişehir, bisiklet ve motosiklet gezileri için birçok parkur ve rotaya sahip olma özelliği ile bölgemizde bu konuda öne çıkan illerden birisi olarak dikkat çekiyor. İsterseniz gelin hep beraber bu rotalara beraber kısaca göz atalım.

Ne zaman bisiklet üzerinde bir yetişkin görsem, insanlığa dair umutlarım artar. – H.G.Wells

Eskişehir’in şehir içi yerleşim alanlarının bir bölümünde bisiklet için ayrı yollar olmasının yanı sıra şehir merkezi dışında doğa gezileri için birçok ilgi çekici rota bulunuyor. Bu rotalardan birisi Avlakkaya bölgesi ve bu bölge Eskişehir’e yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunuyor. Avlakkaya bölgesi birçok doğa sporuna uygun özellikleri ile dikkat çekiyor. Diğer yandan, Eskişehir’e yaklaşık 50 km. uzaklıkta bulunan Kalabak köyü ve Türkmen Dağı etekleri bisiklet turları için ilgi çeken bölgelerden bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge, aynı zamanda motosiklet tutkunları için de uygun bir rota olarak ilgi görüyor. Bunlara ek olarak, Sarısungur gölet parkuru bisiklet turlarının ve hatta yarışlarının yapıldığı bölgelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bisiklet tutkunları ve doğaseverler için Eskişehir’de yer alan başlıca diğer parkurlar ise Sarıcakaya-Mihalgazi, Frig vadisi bölgesi (Sabuncupınar-İncik-Kızılinler Mevki) olarak belirtilebilir. Şehir merkezinde yer alan Kent Ormanını ise bisiklet tutkunlarının sevebileceği alternatif bir rota olarak unutmadan söylemek isterim. Eskişehir’de eğlenceli bisiklet rotaları olduğu gibi motosiklet tutkunları içinde doğal güzelliklerin yer aldığı birçok parkur ve rota bulunuyor.

Motosiklet tutkunları için en önemli gezi parkuru olarak Mayıslar yöresi ön plana çıkıyor. Bu gezi rotası başlıca Hekimdağ Geçidi, Dağküplü, Mayıslar, Sarıcakaya, Sakarılıca ve Muttalip mevkilerini kapsıyor. Motosiklet ile bu bölgelerde doğa eşliğinde çok keyifli ve eğlenceli turlar düzenlenebiliyor. Yukarıda daha önce bahsetmiş olduğum Türkmen dağı bölgesi de motosiklet turları için ideal parkurların başında geliyor. Kızılinler, Gökçekısık, Aşağı Kalabak, Yukarı Kalabak mevkilerinden oluşan bu rota motosiklet tutkunları tarafından beğenilen parkurların başında geliyor. Ayrıca, bahsettiğim bu bölgelerde tur düzenlemek ve seyahat yapmak isteyen bisiklet ve motosiklet tutkunlarının kullandığı araçlarında GPS bulundurmaları, bölgeleri bilen ve bu konularda eğitimli kişiler ile seyahat etmeleri güvenlik ve seyahat konforu konularında önemli yarar sağlayacaktır.

Bu bilgiler eşliğinde, Eskişehir’in sahip olduğu yöresel parkurlar ile bisiklet ve motosiklet turları hatta yarışları için çok uygun bir il olduğunu tekrar belirtmek isterim. Özellikle Eskişehir’deki kurum ve kuruluşların, bisiklet ve motosiklet federasyonlarına ve bu konular üzerine faaliyet gösteren grup ve derneklere yapacağı tanıtım ve organizasyonlar, ilimizde düzenlenebilecek yeni etkinliklere zemin hazırlayacaktır. Düzenlenecek olan ulusal ve uluslararası düzeydeki bisiklet ve motosiklet etkinlikleri aracılığıyla Eskişehir turizmine ve ekonomisine de önemli yararlar sağlanacağını düşünüyorum.

Seyir defterinin yeni bölümlerinde görüşmek dileğiyle…

İletişim:

E-mail: yigitmumcu@gmail.com

Twitter: YigitMumcu

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@