30.12.2019, 11:03

Eskişehir’de Belediyelerin Düzenlediği Etkinlikler

Son yıllarda ülkemizin öne çıkan etkinlik ve festival merkezlerinden birisinin Eskişehir olduğunu görüyoruz. Özellikle son 15 yılda şehirde yaşanan gelişmeler ve yapılan projeler, şehrin çehresini ve kimliğini önemli ölçüde değiştirdi ve ülke çapında dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Yaşanan bu gelişmeler ve üniversitelerinde büyük etkisiyle şehirdeki genç nüfusta önemli bir artış oldu ve bunun aracılığıyla şehirdeki kurum, kuruluş ve organizasyon firmaları ile beraber önemli etkinliklere imza atıldı. Eskişehir’de her yıl uluslararası ve ulusal boyutta düzenli olarak yapılan birçok etkinlik bulunuyor. Seyir defterinin bu bölümünde belediyelerimizin düzenlediği bazı önemli etkinliklere kısaca değinmeye çalışacağım. İlk olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği bazı etkinliklerden bahsederek yazımıza başlayalım. Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği etkinliklerin başında Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali geliyor. 

Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 
Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali zaman içerisinde uluslararası bir boyut haline gelerek tüm dünya tarafından bilinen ve takip edilen bir festival haline geldi. 2006 yılında başlayan festival kapsamında, yurtdışı ve yurtiçindeki çocuk ve gençlik tiyatro oyunlarının seçkin örnekleri Eskişehirliler ile buluşuyor.

Eskişehir Opera ve Bale Günleri
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Eskişehir Opera ve Bale günleri kapsamında opera ve bale dünyasının önde gelen sanatçıları ve eserleri Eskişehir’de buluşuyor. 10’uncusu düzenlenecek olan Opera ve Bale Günleri Eskişehirli sanatseverlerin ilgisini çekmeyi fazlasıyla başarıyor.
Bu etkinliklerin yanı sıra, Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin her yıl tüm sanat dallarında düzenlenen ve ilgi gören birçok etkinliği bulunuyor. Büyükşehir Belediyesinin etkinliklerine kısaca değindikten sonra gelin hep beraber Odunpazarı Belediyesinin dikkat çeken etkinliklerine göz atalım.

Uluslararası Ahşap Heykel Festivali
Odunpazarı Belediyesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Ahşap Heykel Festivalinde yurt içi ve yurtdışından gelen sanatçılar, ahşap hakkındaki bilgilerini paylaşıyor ve birbirinden değerli eserler ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda Uluslararası Ahşap Heykel Festivali keyifli etkinliklerle Eskişehirlilerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Uluslararası Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı
2019 yılının Ağustos ayında 5’incisi düzenlenen Uluslararası Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayında dünyadan ve ülkemizden gelen sanatçılar ve bilim insanları seramikle ilgili bilgilerini ve eserlerini Eskişehirliler ile paylaşıyor. Aynı zamanda sanatçıları izlemeye gelen Eskişehirliler seramikten çömlek yapıp sanatçılardan bilgi alma fırsatı yakalıyor.

Uluslararası Cam Festivali
Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Cam Festivali, ülkemizden ve dünyadan gelen cam ustalarını Eskişehirliler ile buluşturuyor. Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan sıcak cam atölyelerinde sanatçılar tarafından üretilen eserler çağdaş sanatlar galerisinde vatandaşların beğenisine sunuluyor.

Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali
Bu yıl Temmuz ayında 2’ncisi düzenlenen Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivalinde Eskişehirliler lületaşı ustaları ve onların eserleri ile buluşma fırsatı yakalıyor. Konuşmaların ve çeşitli etkinliklerinde yer aldığı festivalde Eskişehirliler, lületaşının bir sanat eserine dönüşüne tanık oluyorlar.
Odunpazarı Belediyesinin düzenlediği bazı etkinliklere kısaca değindikten sonra Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin düzenlediği ve oldukça beğeni toplayan etkinliklerine göz atalım.

Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu
Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl Eylül ayında 13.’sü düzenlenen ve içeriği ile fark yaratan Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu Eskişehirlilerin büyük ilgisini çekiyor. Dünyadan ve ülkemizden gelen sanatçıların eserleri Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası, Tepebaşı bölgesindeki parklar ve caddelerde yerini alıyor. Aynı zamanda sempozyum kapsamında yer alan bildiri sunumları ile seramik sanatı bilimsel açıdan da inceleniyor. Etkinlik boyunca düzenlenen çeşitli yarışmalar, konserler ve çeşitli organizasyonlar sempozyuma bambaşka bir renk katıyor.

Uluslararası Sanat Çalıştayı
Bu yıl Ekim ayında 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Sanat Çalıştayında Eskişehirliler, dünyanın ve ülkemizin önde gelen ressam ve sanatçıları ile buluşuyor. Sanatçılar eserleri üzerinde çalışmalarını sürdürürken Eskişehirli vatandaşlar bu çalışmaları inceleyip sanatçılardan bilgi alma fırsatı yakalıyor. Eskişehir’in önemli sanatsal etkinliklerinden biri olarak dikkatleri üzerinde toplayan Uluslararası Sanat Çalıştayı, kazandığı uluslararası kimlik ile birçok kesimden takdir toplamayı başarıyor.

Uluslararası Şiir Buluşması
Kasım ayında 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Şiir Buluşmasına tüm dünyadan ve ülkemizden birçok şair katılıyor. Şiir buluşması kapsamında Eskişehirli sanatseverler buluşmaya katılan şairlerin şiir okumalarını dinleme fırsatı buluyor. Buna ek olarak, Uluslararası Şiir Buluşması kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Eskişehirlilere keyifli zamanlar yaşatmayı başarıyor.

Yukarıda kısaca değinmeye çalıştığım etkinlikler, Eskişehir’e önemli katkılarda bulunduğu gibi Eskişehirlilere de eğlence, sanat ve bilim açısından büyük yararlar sağlıyor. Her yıl düzenlenen Uluslararası bu önemli etkinliklerin tanıtımlarının daha geniş kitlelere ulaştırılması ve içeriğinin daha geliştirilmesi ile hem Eskişehir’e hem de Eskişehirlilere sunulan yarar ve katkıların artacağını düşünüyorum.
Seyir defterinin yeni bölümlerinde görüşmek dileğiyle…

İletişim:
E-mail: yigitmumcu@gmail.com
Twitter: YigitMumcu
 

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@