Zor durumdaki esnafa destek

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Eskişehir’de faaliyet gösteren esnaf odalarının yöneticileri ile bir araya geldi. Ekonomik açıdan zor durumda olan 328 esnafa destek verildiğini ifade eden Başkan Ataç, “İnşallah yakın zamanda bu pandemi sona erer ve ekonomi normalleşir” dedi.

Eskişehir 10.01.2021, 12:37
Zor durumdaki esnafa destek
banner11

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, kentte faaliyet gösteren ve ekonomik açıdan zor durumda olan 328 esnafa sağlanacak destekler konusunda, esnaf odalarının temsilcileri ile bir araya geldi.

Tepebaşı Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşen buluşmaya Başkan Ataç ve belediye başkan yardımcılarının yanı sıra Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, Eskişehir Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Ferda Kaya, Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Eskişehir Skal Kulübü Başkanı Hakkı Gök ve kulübün yönetim kurulu üyeleri ile Türkiye Müzisyenler Derneği Başkanı Mustafa Demir katıldı.

“Çok sıkıntılı olduğunuzu biliyorum”

Toplantıya katılan konuklarına teşekkür eden Başkan Ataç, esnafların ekonomik açıdan zor bir dönemden geçtiğini belirtirken, “Önceki toplantımızda bize vermiş olduğunuz doneler çerçevesinde çalışmalar yaptık. Arkadaşlarımızın isimlerini, sayılarını bildirdiniz. Bu yapılan desteğin, parasal açıdan gerçekleştirilmesi mümkün olmuyor. Çok zorladık yapalım diye fakat yasal düzenlemeler müsaade etmiyor. Pandemi döneminde zaten hep istişare halindeydik ve ortak çalışmamız çerçevesinde belirlenen 328 esnafımıza 500 TL’lik alışveriş çeki veriyoruz. Nihayetinde kart sistemi ile çorbada bizim de tuzumuz olsun dedik. Hani bir laf vardır; çok veren maldan, az veren candan diye, bunu böyle kabul edin” diye konuştu.

“En kısa zamanda çözülmesi gerekli”

Konuşmasının devamında esnafların yaşadığı maddi sıkıntıların çözümünde, görevin hükümete düştüğünü belirten Başkan Ataç, “Bu en kısa zamanda çözülmesi gereken bir iş ve görev de hükümete düşüyor. Bu durumu toparlayıp, tatlıya bağlamaları önemli. Dileğimiz; aşılama sürecinin daha fazla geciktirilmeden başlatılması ve ekonominin de böylelikle normalleşmesi. Kahvehaneler, internet kafeler, kantinler, otel personelleri olmak üzere bize ulaştırılan listeye destek sağlayacağız. Bu bizim için önemliydi. Sizin için de önemli tabi. Bu destek, dokuz aydır iş yerleri büyük oranda kapalı olan esnafımızın sorunlarını çözmez ancak onlarla toplumsal dayanışma içinde olduğumuzu onları düşündüğümüzü hissettirerek moral verme ve dayanma gücünü artırma işlevi görebilir” sözlerini kullandı.

“Müzisyenlerimize de sahip çıkacağız”

Pandemi sürecinde ekonomik açıdan zor zamanlar yaşayan müzisyenler için de çalışma yapıldığını belirten Başkan Ataç, “Tabi müzisyen arkadaşlarımızla şöyle bir iş birliği yaptık. 33 kişiden oluşan müzisyenlerimiz, 3 gruba ayrıldı. Gruplar halinde konser verecekler. Onları biz kayda alacağız ve ilerdeki tarihlerde yayınlarını yapacağız. Gönül isterdi ki çok daha büyük destekler verebilelim ancak imkanlar dahilinde elimizden geleni sunmaya gayret ettik. Tekrar hayırlı uğurlu olsun, fazla bir şey değil ama ne olur kabul edin” dedi.

Ekrem Birsen: Örnek davranış

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ise Başkan Ataç’a teşekkür ederek, “Bir atasözü var; çok veren maldan, az veren candanmış. Tepebaşı Belediye Başkanımızın bu örnek davranışı için şahsım ve teşkilatım adına çok teşekkür ederim. 328 muhtaç duruma düşen esnafımıza, sanatkarımıza yardımda bulundular. Darısı diğer kurumların başına” ifadelerini kullandı.

“Bu yardım umut verdi, moral oldu”

Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban da yapılan yardımın önemine dikkat çekerek, “Bugün bir annenin selamını getirdim size, kendisi kahveci eşi. İkinci çocuğu oldu, birinci çocuğu da ufaktı. Aldığı çek ile çocuğuna mama ve bez aldı, ‘Ahmet Ataç Başkanımıza özel olarak selamımı ilet’ dedi. Ben de size selamını iletiyorum” dedi.

“Hükümetimizin el atması gerekiyor”

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen de esnafın yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, “Yaklaşık 10 aydır kapalı esnaf arkadaşlarımız var. Yeni evlenmişler, genç arkadaşlar. Takı paralarıyla küçük işletmeler kurmuşlar. Ev kira, dükkan kira, küçük bebek var. Gerçekten çok zor durumdalar. Karınca kararınca yöneticilerimiz destek oluyorlar. Yerel yönetimlerden ziyade hükümetimiz bu işe gerçekten ciddi manada el atmalı. Böyle göstermelik değil, biraz havada kalıyor bin liralık destekler” dedi.

“Emanet kabul ederiz”

Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Ferda Kaya da “Dernek olarak arkadaşlarımızın bu zor gününde Tepebaşı Belediyemizin bize vermiş olduğu katkıdan dolayı çok teşekkür ederiz. Emanet kabul ederiz. İnşallah her şey yoluna girdiğinde ülkemiz dünyamız bu süreçten kurtulduğunda, biz emaneti gereken yerlere tekrar iade etmek isteriz” diye konuştu.

“51 müzisyen intihar etti”

Türkiye Müzisyenler Derneği Başkanı Mustafa Demir ise “Hep birlikte zor dönemden geçiyoruz. Türkiye’de pandemiden, Martın 15’inden sonra 51 tane müzisyen meslektaşım intihar etti, haberlerde görüyorsunuzdur. Allah bir daha böyle şeyleri göstermesin, teşekkür ediyoruz Başkanım, sağ olun” diye konuştu.

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilen toplantı, çektirilen fotoğraf ile sona erdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@