Yücel Başkan, Samsun’dan uyardı

Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Yücel Yenilmez, “Açılan fakülteler, artırılan kontenjanlar mesleğimizi, mesleğimizin geleceğini, toplum sağlığımızı, ülkemizin geleceğini tehlikeye atmaktadır” dedi.

Eskişehir 23.07.2019, 11:37
Yücel Başkan, Samsun’dan uyardı
banner11

Türk Eczacıları Birliği (TEB) 41. Dönem 3. Bölgelerarası Toplantısı Samsun’da düzenlendi. Gazeteci Deniz Çağlar Fırat, Eskişehir Eczacı Odası’nın da aktif olarak katılım gösterdiği etkinliği Yenigün’deki köşesine taşıdı. Eczacılık eğitimi hakkında konuşma yapan Yenilmez, “Çok sayıda ve alt yapısız açılan eczacılık fakülteleri mesleğe ve sağlık sektörüne zarar verecek” dedi.

Yenilmez’in Toplantı Sonuç Deklarasyonu’nda da yer alan görüşleri şöyle: “Açılan fakülteler, artırılan kontenjanlar mesleğimizi, mesleğimizin geleceğini, toplum sağlığımızı, ülkemizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bunu kabul etmiyoruz. Bugün geldiğimiz noktada; ülkemizde her dört gençten biri işsiz ve bu işsizlerin yüzde 29’u üniversite mezunu, diplomalar bir nevi işsizlik belgesi, gençlerimiz yarınlarından umutsuz. Açılan her yeni fakülte, artırılan her kontenjan bu tabloyu daha da korkunç, daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmekte. Açıkça söylüyoruz: Tabeladan ibaret fakülteler, bu ülkenin kaynaklarını boşa harcamaktır. Açılan bu fakülteler sadece birilerine rant sağlamaktadır. Fakülteler bilim yuvasıdır ve nitelikli bilim insanı yetiştirmelidir. Bunun aksi asla düşünülemez. Bir kez daha tekrar ediyoruz: İş gücü planlanması yapılmadan açılan fakülteler, artırılan kontenjanlar bu ülkenin gençlerine zulmetmektir; gençlerimizin yarınlarından, ülkemizin geleceğinden çalmaktır.”

Yorumlar (0)
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@