Yavru yaban hayvanları için farkındalık çalışması

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi yavru yaban hayvanlarıyla ilgili farkındalık çalışması başlattı.

Eskişehir 28.07.2020, 15:02 28.07.2020, 15:08
Yavru yaban hayvanları için farkındalık çalışması
banner11

Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü yetkilileri; Doğa Koruma ve Milli Parklar Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından içinde bulunduğumuz yavru büyütme sezonunda çok sayıda sağlıklı yavru yaban hayvanının bakım için Hayvanat Bahçesi’ne getirilmesi sonucu böyle bir farkındalık çalışmasının planlanıp yürütüldüğü bildirildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada “Yavru yaban hayvanı bulan vatandaşlarımızın iyi niyetle fakat bilgi eksikliği sonucu bu yavruları koruma amaçlı alarak doğadan koparmaları aslında bu hayvanlara faydadan çok zarara neden olmaktadır. Doğada yalnız gördüğünüz yavrunun annesi yakınlarda beslenmeye/avlanmaya çıkmış olup yakın zamanda dönecektir. Ancak siz yavrunun başında beklerseniz anne sizi düşman algıladığından dönmeye çekinir. Bizim bakımını üstlendiğimiz yavru hayvanlar uzun süre ikame mama ve sütle insan eliyle beslendiklerinden yaban hayatına tekrar dönüşleri çok zor ve bazen de imkansız olmaktadır. Onları korumak istiyorsak doğalarına bırakmalıyız” denildi.

Hayvanat Bahçesi Şube Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta tamamlanan farkındalık çalışması,  Eskişehir genelindeki yaban hayatının yoğun olduğu 18 orman köyünde muhtarlıklarla işbirliği içinde ve bazı ilçe merkezleriyle beraber Seyitgazi Belediyesi’nde gerçekleştirildi. Çalışmada yavru yaban hayvanlarının yaralı veya gerçekten yardıma ihtiyaçları yoksa dokunulmaması ve doğadan koparılmaması gerektiğinin, yavruların ebeveynlerinin mutlaka yakınlarda olduğunun altı çizilerek hazırlanan afişler dağıtıldı.

 Kırsaldaki vatandaşların ilgi gösterdiği çalışmanın ilerleyen zamanlarda da tekrar edeceği ve şehirde farkındalığın artması için hem Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden hem de hazırlanan görsellerle kent merkezinde sürdürüleceği bildirildi.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@