Yargı kararları kamuoyunun vicdanını yaralıyor

Eskişehir Eğitim-Sen Şube Sekreteri Özge Akgül Ayaz, öz kızını ilişkiye zorlayan annenin tahliyesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Eskişehir 02.05.2020, 10:49
Yargı kararları kamuoyunun vicdanını yaralıyor
banner11

Eskişehir iş ilanları için tıklayın

Eskişehir Eğitim-Sen Şube Sekreteri Özge Akgül Ayaz'ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Eskişehir'de geçtiğimiz aylarda basından da takip ettiğimiz üzere anne Ö.A. 14 yaşındaki kızını sevgilisi ile birlikte olmaya zorlamış ve çocuğunun uygunsuz fotoğraflarını erkek arkadaşına göndermişti. Okulundaki rehber öğretmenin yargıya başvurması üzerine anne Ö.A. ve sevgilisi H.H.K, 6 Mart’ta tutuklanmıştı.

Anne ve sevgilisi hakkında “Çocuğa karşı cinsel taciz, özel hayatın gizliliğine ihlal etmek, çocuğun cinsel istismarı, tehdit, kişiyi hürriyetin yoksun bırakma” suçlarından Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış 43’er yıl hapis cezası almaları istenmişti.

Fakat mahkeme, 48 gün tutuklu kalan anne Ö.A. ve sevgilisi H.H.K.’nin ‘sanıkların üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, tutuklu kaldığı süre nazara alınarak’ adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verdi.

Annenin suçu kabul etmesine ve itirafına rağmen istismarcıların serbest bırakılmasını kabullenmek mümkün değildir.

Aileyi korumak adına kadını yok sayan politikalar her gün kadınların hayatına mal oluyorken bu kararda da bir kız çocuğunun hayatının, geleceğinin yok sayıldığını görmekteyiz.

Erkek egemen bakış açısıyla alınan yargı kararları kamuoyunun vicdanını yaralamaya devam ediyor. “Rızası vardı” diye savunma yapan erkeklere verilen serbest bırakılma veya cezada indirim kararları mağdur çocuk ve kadınlar yaratıyor. Kadın cinayeti davaları da erkeğin ceza indirimi için, kadının masumiyetinin yargılandığı, masumiyet karinesinin yok sayıldığı bir hale dönüşüyor. Kadınların ve çocuk yaşta istismara maruz kalanların yaşam hakkının elinden alınmasına sebep arayan bu anlayış, kadınları erkeğin mülkü olarak gören, eşitliği reddeden, kadını yok sayan, istismarı aklayan erkek egemen anlayıştır. Erkeklere haksız tahrik, iyi hal indirimleri uygulayan erkek yargı da bu sistemin uygulayıcısıdır.

Biz Eğitim Senli kadınlar olarak bu mağduriyeti yaşayan çocuğa sahip çıkıyoruz ve bu davanın da takipçisi olacağımızı, zanlıların en ağır şekilde yargılanmaları için elimizden gelen mücadeleyi vereceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@