banner90

Yakında Aile Hekimleri kapılarını kapatır

Eskişehir Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, Aile Sağlık Merkezlerinin iş yüklerinin arttığını ve ekonomik gerçeklerin Aile Sağlık Merkezleri’ni zorladığını belirterek, “Evinize en yakın sağlık ocakları yakında çalıştırmaya hekim ve sağlık personeli bulamayacak. Yanlış duymadınız yakın dönemde Aile Sağlığı Merkezleri kapılarını kapatacaktır.” dedi.

ESKİŞEHİR 24.01.2022, 11:26
Yakında Aile Hekimleri kapılarını kapatır
banner11
banner223


Aile Hekiminin hekimlik mesleğini icra ederken bir yanda da işletmeci ve işveren olduğunu belirten Köksal, “Hizmet verdiği binanın elektrik, su, yakıt, kirası, temizlik, tıbbi ekipman ve ASM çalışanlarının maaş ödemeleri dahası bir işletmede olması gereken, yapılması gereken her şeyi her konuyu Aile Hekimi yapar. Aile Hekimleri devletle sözleşme imzalar ve sözleşme gereği vatandaşlarımıza koruyucu sağlık hizmeti sunar. Bunun karşılığında maaş ve maaşın yanında yukarıda ki işletme faaliyetleri için cari gider ödenir Her iki ücret memur maaş ücretleri kadar zam alır.” dedi.

Aile hekimliği sistemi çıkmazda

Elektrik, su, yakıt ve işçi maaşlarına yapılan zamların Aile Hekimliği sistemini çıkmaza soktuğunu belirten Köksal,  “Cari giderlere %30 zam yapılacakken, saydığımız kalemlere %50 den başlayarak %100 e yakın zamlar geldi. En basitten bir kutu cerrahi eldiven 25 liradan 75 liraya yükseldi, gazlı bezin fiyatı 3 kat arttı. Sistem içerisinde kronikleşmiş birçok sorun ile boğuşulurken bir de mali yükler altında eziliyorlar. Bir an önce ödeme yönetmeliği değişmelidir. Aile hekimliği cari giderleri %100 oranında artırılmalı, HYP uygulaması gözden geçirilmeli, Aile Sağlığı Çalışanlarımızın maaş katsayıları 1 buçuktan 3’e çıkarılmalı ve tavana takılmasının önüne geçilmeli, kurum dışı çalışan arkadaşlarımız gün geçmeden kadroya geçirilmeli ve hedef nüfus sayıları düşürülmelidir. Okul sağlığı çalışmaları kapsamında okul aşılamaları Aile Hekimliği Birimlerine verilmesi sahanın gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Aile Sağlığı çalışanlarının iş yükü bir kat daha artırmıştır” diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@