Vektörle mücadeleye devam

Normalleşme süreciyle birlikte çalışmalarını hızlandıran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte başladığı vektörle mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda ekipler kent merkezinde sorumluluk alanında bulunan bölgeler ile 12 ilçede sivrisinek ve karasinekle mücadele ediyor.

Eskişehir 11.06.2020, 11:46
Vektörle mücadeleye devam
banner11

Eskişehir iş ilanları için tıklayın

Dünya Sağlık Örgütü 2019 raporuna göre dünya genelindeki bulaşıcı hastalıkların %17'sinin vektör (sivrisinek, kene, kemirgen vb.) kaynaklı olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi yetkilileri, bu kapsamda sorumluluk alanlarında olan kırsal ilçelerde ilaçlama çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü belirttiler.

Kent merkezinde Odunpazarı Belediyesi, Tepebaşı Belediyeleri ile koordineli bir şekilde çalışmaların yürütüldüğünü belirten yetkililer, kalan tüm ilçelerde düzenli olarak ilaçlama çalışmalarının yapıldığının altını çizdiler. Kullanılan ilaçların Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiye ettiği insana ve doğaya saygılı ilaçlar olduğunu belirten yetkililer, amaçlarının bu canlıları tamamen ortadan kaldırmak değil salgın hastalık oluşmayacak şekilde kontrol altında tutulması olduğunu ifade ettiler. Yetkililer “Yerleşim yerlerinde sivrisinek larva üreme kaynaklarının çoğu insan faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. En basitinden evimizdeki saksı altlarını kuru tutmalıyız, bahçemiz varsa aşırı sulamadan kaçınmalıyız. Kullanmadığımız kaplarda su birikmesini engellemeli ve çöplerimizin ağzını sıkıca kapatmalıyız. Çünkü sivrisinekler çok sayıda yumurtasını bu durgunsulara bırakırlar ve 7-10 gün içerisinde de uçkun hale gelirler” diyerek kırsalda hayvan sahibi vatandaşların da atıklarını mutlaka kireçlemeleri gerektiğini ifade ettiler.

Yorumlar (0)
39°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@