TÜLOMSAŞ'ın geleceğini Eskişehir halkı belirlemelidir

Son günlerde gündemde olan TCDD ve TÜLOMSAŞ arazilerinin imar planlarının değiştirilerek yapılanmaya açılmasına ilişkin siyasi partiler, meslek örgütleri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları ortak bir basın açıklaması yayımladı.

Eskişehir 15.08.2020, 15:16 15.08.2020, 15:20
TÜLOMSAŞ'ın geleceğini Eskişehir halkı belirlemelidir
banner11

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Ülkemizin ve Kentimizin en büyük sanayi tesislerinden birisi olan TÜLOMSAŞ, Eskişehir Gar Binası, Eğitim Merkezi, Porsuk Meslek Yüksek Okulu, Hastane, Sosyal Tesisler, Devrim Otomobili Müzesi,TCDD ve TÜLOMSAŞ Lojmanlarının da içinde bulunduğu, Tepebaşı ve Odunpazarı ilçe sınırlarında yer alan 123 hektarlık kamu arazisi üzerinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı TCDD’ nin imar plan değişikliği için ihale sürecini başlattığını öğrenmiş bulunuyoruz. TCDD 2. Bölge Müdürlüğü tarafından imar plan değişikliği amacıyla ihaleye çıkarılan söz konusu kamu arazisi Eskişehir’ en değerli bölgesidir, Kentimizin ve Ülkemizin sanayisinin gelişmesine büyük katkı sağlayan 126 yıllık bir geçmişe sahip olan, 500 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu TÜLOMSAŞ tesisleri ve diğer yapıların imar değişikliğinden sonra işlevlerinin ne olacağı, yapılaşmaya açılıp açılmayacağı konusu belirsizliğini korumaktadır. Bu tesislerin plan değişikliğinden sonra yapılaşmaya bir anlamda ranta açılması bu kente yapılabilecek en büyük kötülük olacaktır. İşin diğer bir boyutu, Demiryollarının simge kenti olan Eskişehir, Cumhuriyetimizin kadim bir kentidir. Bu tessisler ürettikleri ile Ulasal Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasına önemli katkılar sağlamıştır. Cumhuriyetimizin ve Demiryollarının tarihinin yattığı bu tesislerin tarihle olan bağlarından asla kopartılmamalıdır. Bu nedenle bu kentin taşına toprağına sahip çıkıyoruz ve gelişmelerin her aşamasının takipçisi olacağımızı Eskişehir Kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP Eskişehir Milletvekili Sn. Utku Çakırözer, CHP İl Başkanlığı, Demiryolu Meslek Lisesi Mezunları Derneği, Elektrik Müh. Odası, Eskişehir Barosu, Eğitim Sen, Eğitim İş, Eskişehir Tabip Odası, Eskişehir Kent Konseyi, Eskişehir Veteriner Hekimleri Odası, HABEV, Hacı Bektaş Veli Derneği, İnşaat Müh. Odası, İyi Parti İl Başkanlığı, Makine Müh. Odası, Jeoloji Müh. Odası, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Odunpazarı Kent Konseyi

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@