Toplumsal öncülük, bilim ve demokrasi yok edilemez

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu ile bir araya gelerek kendine muhalif olarak gördüğü meslek örgütlerini işlevsiz kılmaya yönelik hazırlık yapan AKP’nin, tutumuna sert tepki gösterdi.

Eskişehir 10.05.2020, 12:08
Toplumsal öncülük, bilim ve demokrasi yok edilemez

AKP’nin yönetime geldiği günden bu yana, TMMOB’nin kuruluşunu düzenleyen 6235 Sayılı Kanunu, 5 kez değiştirme girişiminde bulunduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü “Toplum vicdanının sesi olan, şehirde ve kırsalda rant uğruna çevre talanına karşı koyan, kent belleğini koruyan; toplumsal barış ve insan haklarını savunan meslek örgütlerini, tek adam rejimine tehdit gören iktidar, yönetemediği ekonomik ve toplumsal sorunların üstünü örtmek için, yine gündem değiştirme peşinde” dedi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ile yasa tasarısı hakkında, görüş alışverişinde bulunan Süllü, “salgın günlerinde ülke yangın yeriyken, AKP Genel Başkanı, bilimsel düşünceyi ülkenin geleceği için seferber eden meslek örgütlerine tahammülsüzlüğünü yeniden ortaya koymuştur” diyerek tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının, seçimlerini yandaşlarının kazanamadığı kurumları, sindirme ve işlevsiz kılma, anlayışından vazgeçemediğini söyledi.

Toplumsal Öncülük, Bilim ve Demokrasi Yok Edilemez

Süllü, “Meslek odaları yönetim kurullarının belirlenmesinde, üyelerin özgürce katıldığı demokratik seçimleri içlerine sindiremeyerek hazırladıkları kanun teklifinde delege sayısının kısıtlanması, rant uğruna meslek örgütlerinin bilimsel yaklaşımlarını duymamak için, kuruluş amacı dışında faaliyette bulunmasını önlemeye yönelik düzenlemeler ve ilgili bakanlıkların baskısı altına sokarak meslek örgütünün toplumsal öncülüğünü ortadan kaldırmak istemeleri kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

AKP’nin demokrasiden bahsederek, hukuku yok sayıp meslek örgütlerimizin köklü yapısını yok edecek, onları işlevsiz kılmaya yönelik yasa tasarısının, demokrasiye darbe anlamına geldiğine vurgu yapan Süllü, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu zihniyete karşı, meslek örgütlerimizle dayanışma içinde halkın çıkarlarını korumaya, bilimi, özgürlükleri ve çoğulculuğu savunmaya korkusuzca devam edeceğiz.” dedi.

Yorumlar (0)
19°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@