TOEFL sınavının IELTS'den farkı yok

Eskişehir. Net’e konuşan Önder Dil Kurucu Müdürü Mustafa Köksal, TOEFL ve IELTS sınavlarının ikisinin de aynı seviyede olduğunu belirterek “IELTS’in TOEFL’dan daha kolay gibi bir algısı var ama bu algıdan ibaret” dedi.

Eskişehir 25.07.2019, 17:58
TOEFL sınavının IELTS'den farkı yok
banner11

Merve Akman’ın konuğu olan Önder Dil Kurucu Müdürü Mustafa Köksal, TOEFL ve IELTS sınavlarının her ikisinin de dil bildiğini gösteren bir pasaport yerine geçtiğini belirterek ” Yurtdışında lisans, yüksek lisans, doktora yapacaksanız; eğitim dilimiz İngilizce, İngilizcen var mı diye soracaklar. Bunun belgesi de nedir? IELTS ya da TOEFL’dır. TOEFL bir Amerikan sınavıdır. İngilizler Amerikalılardan eksik mi kalacaklar? Onlarda bir sınav geliştirmişler. Benim tabirimle İngiltere’nin TOEFL’ı diyorum IELTS için. Bunların ikisi de aynı düzeyde yeterliliği gösteren bir sınavdır” sözlerini kaydetti.

Her iki sınavda da dört temel becerinin sorgulandığını, yöntem olarak farklılıkları olsa da düzey açısından aynı olduklarını öne süren Köksal “Türkiye de sanki IELTS’in TOEFL’dan biraz daha kolay gibi bir algısı var. Ama ben bunu sadece algıdan ibaret görüyorum. İkisi de aynı seviyede. Tabi biraz farklılıklar var. Bu da nedir? Mesela IELTS’in ‘reading’leri çok uzundur. Yani siz bir başladığınızda başından sonuna gelmeden ortalarda kayboluyorsunuz zaten. Dört, beş tane paragraftan oluşuyor. Birde bunun sorularının şıkları var. Onların içerisinde kaybolup gidiyorsun. Dolayısıyla burada biraz teknik öğrenmek lazım. Tabi bunlar için ne lazım? Dinlemek için kulağınızı alıştırmanız lazım. Kulak dolgunluğu çok önemli” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@