TOBB ve TÜSİAD'dan ortak açıklama: “Gerekli tedbirler gecikmeden alınmalı”

TOBB ve TÜSİAD tarafından gerçekleştirilen istişareler sonrası ekonomik gelişmelere ilişkin ortak açıklama yapıldı. 

Eskişehir 14.08.2018, 11:32
TOBB ve TÜSİAD'dan ortak açıklama: “Gerekli tedbirler gecikmeden alınmalı”
banner11

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) gerçekleştirdiği istişareler sonrası ekonomik duruma ilişkin birçok görüş ön plana çıktı.

Açıklama ile ilgili Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Biz de Eskişehir sanayicileri olarak dayanışma içinde azimle üretmeye devam edeceğiz. Devletimize ve milletimize inancımız tamdır” dedi. 

Bu görüş ve adımlardan söz edilen açıklamada, “Hükümetin açıkladığı ekonomik programın hedefleri ve alınmakta olan önlemlerin başarısı için iş dünyası azimle destek olmaya kararlıdır. Son dönemde karşılaştığımız finansal zorlukları milletimizle dayanışma içinde aşacağız. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır ve bu süreçte reel sektörümüzün üretim ve istihdam kapasitesinin korunması son derece büyük önem arz etmektedir. Ülkemiz ekonomisinde gerek küresel gelişmeler, gerekse iç dinamiklerimiz nedeniyle hassas bir dönem içerisindeyiz. Bu durumun reel ekonomi üzerinde kalıcı bir etkiye neden olmaması için gerekli tedbirlerin gecikmeden alınması ve adımların atılmasının gerektiğini inanıyoruz.

Bu adımlar; 

  • Merkez Bankası’nın dün sabah likidite yönetimi için attığı olumlu adımların yanısıra, kurun istikrara kavuşması için daha sıkı bir para politikasına geçilmesi,
  • Sıkı para politikasını destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikasının en kısa sürede açıklanması,
  • Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici somut bir yol haritasının bir an önce hazırlanması,
  • En önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması,
  • ABD ve Türkiye’nin mevcut sorunların stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve ivedilikle çözülmesi için çaba göstermeye devam etmesi.
  • İş dünyası olarak, gerekli önlemlerin uygulanmasıyla, ekonomimizin yeniden dengelenerek sürdürülebilir büyüme sürecine süratle döneceğine inancımız tamdır.” 
     
Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@