Süllü, kuyumcu esnafı ve piyasaların nabzını tuttu

Eskişehir Kuyumcular Çarşısı’nı ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, kuyumcu esnafı ve piyasaların nabzını tuttu.

Eskişehir 19.03.2021, 14:11
Süllü, kuyumcu esnafı ve piyasaların nabzını tuttu
banner11

Jale Nur Süllü, son günlerde gündemde olan “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı” ile ilgili kuyumcuların görüşlerini almak ve sorunlarını dinlemek üzere, Kuyumcular Çarşısı esnafını gezdi.  Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakta, kuyumcuların, 500 gram altını teminat olarak kamu bankalarına yatırmalarına yer verilmesine gösterilen tepkilerle geri adım atıldığı söyleyen Süllü, “AKP iktidarı, her kararında olduğu gibi, bu düzenlemede de sektör temsilcilerinin düşüncelerine başvurmadan ben bilirim anlayışı ile hareket etti. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyu partimizin grup toplantısında gündeme taşımasından sonra, Kuyumcular Odası ve esnafın tepkisi sonucu düzenleme taslaktan çıkartıldı ama, esnaf hala tedirgin.” dedi.

Süllü, kuyumcuların, uzun zamandır sorunlarına çözüm beklediklerini, enflasyon muhasebesi ile artan fiyattan değil, aradaki farkın vergilendirilmesi, tam bedel üzerinden değil, işçilikten fatura kesilmesi gibi beklentilerini ve düşünülen değişikliklerle ayakta kalmalarının imkânsız olduğunu dile getirdiklerini söyledi. AKP’nin ekonomide yaşadığı kaynak sıkıntısına, Osmanlı döneminde uygulanan “salma” vergilere benzeyen yöntemle çözüm bulmaya çalıştığını belirten Dr. Jale Nur Süllü, “Para bulamayınca vatandaşa IBAN verip para isteyen, asgari ücretten vergi kesen, yetimin hakkına, şehitler için toplanan paralara göz diken iktidar, şatafattan, israftan ödün vermiyor.  Sonra, küresel salgın sürecinde bir kez kapısını çalmadığı kuyumcu esnafına salma salmaya kalkıyor. Alım gücü iyice düşmüş vatandaş, geçimini zor sürdürürken tasarruf yapmak için altın alamadığı, düğünler yapılamadığı, gurbetçiler gelmediği için, satış yapamayan kuyumcular, işlerin durgunluğundan şikayetçi. Belli bir sermaye birikimi olan kuyumcular bile şikayetçi iken varın siz, diğer esnafın ve vatandaşın durumunu düşünün.  İktidar artık, yükü, sürekli vatandaşın sırtına yıkacak düzenlemelerle uğraşmak yerine, zor günlerinde vatandaşın yanında olmaya odaklanarak iktidar olmanın sorumluluğunu yerine getirmeli” dedi.

Yorumlar (0)
11°
hafif yağmur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@