Su kaynaklarının kuraklık ve kirlilikle mücadelesi

Eskişehir İnönü ilçesinde bulunan Aşağı Kuzfındık Barajı kuraklıkla karşı karşıya. Devlet Su İşleri’nden alınan en son verilere göre barajın 2019 yılında doluluk oranı %24,8 iken 2020 yılında %13,4’tü. Sadece kuraklık değil çevre kirliliğiyle de mücadele eden baraj, iklim krizinin şehrimizdeki en somut örneklerinden bir tanesi.

Eskişehir 25.01.2021, 11:51 06.02.2021, 17:37
Su kaynaklarının kuraklık ve kirlilikle mücadelesi
banner11

Haber-Merve AKMAN

İnönü’de yer alan Aşağı Kuzfındık Barajı, Kuzfındık sulamasında 21790 dekar alana su temin ediyor.  2019 yılında barajın doluluk oranı %24,8 iken bu oran 2020 yılında %13,4 ‘e düştü.

Devlet Su İşleri’nden edinilen rapora göre su sıkıntısı ciddi şekilde artarsa 2021 yılında kısıtlı sulamaya gidileceği öngörülüyor.

Kuraklıkla birlikte baraj kenarları çevresinde de kirlilikle mücadele ediliyor. Aynı şekilde İnönü’de bulunan Zemzemiye Göleti civarında da çevre kirliliği en büyük sorunlardan bir tanesi.

Plastik şişeler, karton kutular, bira ve soda atıkları… Keyif sürenlerin arkalarında bıraktığı acı gerçekler.

Uzmanlar, böyle giderse su kaynaklarının ülkemizde 2050 yılına kadar büyük oranda azalacağı ve Türkiye’nin kurak bir iklime geçiş yapacağı konusunu sıklıkla belirtiyorlar.

Öte yandan Eskişehir genelinde bulunan 24 adet göletin doluluk oranları da ciddi boyutta azaldı. Su kaynaklarımız kurtarılmayı ve yaşama dönmeyi bekliyor.

İşte Aşağı Kuzfındık Barajı ve Zemzemiye Göleti’nin içler acısı hali…

Aşağı Kuzfındık Barajı büyük oranda kurudu:

Zemzemiye Göleti civarındaki atıklar hem toprağı hem de suyu kirletiyor:

Merve Akman Aşağı Kuzfındık Barajı ve Zemzemiye Göleti'ne bizzat giderek incelemelerde bulunmuştu

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@