Sonbahar yaprakları geri dönüşerek doğal gübre haline geliyor

Sıfır atık kapsamında geri dönüşüme büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, sonbahar yapraklarını kompost haline getirip bakteriler sayesinde gübre haline dönüştürerek bitkiler için besin olarak kullanıyor.

Eskişehir 02.12.2020, 17:20
Sonbahar yaprakları geri dönüşerek doğal gübre haline geliyor
banner11

Doğaya ve yeşile büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, tematik parklar başta olmak üzere sorumluluk alanında bulunan bölgelerde topladığı sonbahar yapraklarını da geri dönüşüme tabi tutuyor. Azot döngüsü içerisinde yaprakların çöp olmadığına vurgu yapan ve topraktaki bakteriler aracılığıyla yaprakların gübre olarak dönüştürdüklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, elde edilen gübrenin de bitkiler için besin olarak kullandığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi olarak sıfır atık ve geri dönüşüm konusunda çok hassas olduklarına dikkat çeken Başkan Büyükerşen, “Vatandaşlarımız sonbahar mevsiminde yaprakların oluşturduğu güzel görüntülerin temizlik ekiplerimiz tarafından ortadan kaldırıldığını düşünüyorlar. Oysa ki biz topladığımız o yaprakları kendi fidanlık alanımızda toprakla buluşturarak gübre olarak dönüşüme katılmalarına olanak sağlıyoruz. Elde ettiğimiz gübreyi de seralarımızda ve fidanlıklarımızda yeniden üretimde kullanıyoruz. Bu sayede hem doğaya geri dönüşüm konusunda katkı sağlarken, hem de belediye bütçemize ufak da olsa tasarruf sağlamış oluyoruz” dedi.

Şehirde ağaçtan düşen yaprakların bile geri dönüşüme tabi tutularak değerlendirilmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade eden vatandaşlar ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekiplere geri dönüşüm konusundaki hassasiyetleri dolayısıyla teşekkür ettiler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@