SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği'nin projeleri hibe almaya hak kazandı

SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği tarafından hazırlanan projeler hibeye layık görüldü.

Eskişehir 23.10.2020, 12:13 23.10.2020, 15:15
SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği'nin projeleri hibe almaya hak kazandı
banner11

Derneğin sitesinde yapılan iki açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Hayata Birlikte Tutunalım" projesi

"SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği olarak; Eskişehir AFAD, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Pompiers de l’Urgence Internationale (PUI), Asociacion de Investigacion de la Industria del Juguete (AIJU) ve The Latvian Umbrella Body For Disability Organisation (SUSTENTO) kuruluşları ile birlikte hazırladığımız Let's Hold on to Life Together (Hayata Birlikte Tutunalım)” başlıklı proje Avrupa Birliği Erasmus + Programı Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar (KA202) kapsamında desteklenmeye değer görüldü.

Türkiye, İspanya, Fransa ve Letonya’da bulunan kurum-kuruluşun ortaklığı ile hazırlanan proje bu yıl sunulan 239 proje teklifi arasında hibe almaya hak kazanan 30 projeden biri oldu.

Projede Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastaları başta olmak üzere yatağa bağımlı olan ve yaşamsal fonksiyonlarını tıbbi cihazlara bağlı olarak devam ettiren tüm kronik bağımlı hastaların yaşam alanlarının afet ve acil durum risklerine karşı güvenli hale getirilmesi ve tahliye sonrası barınma ihtiyaçlarına yönelik standartların belirlenmesi hedefleniyor. Ayrıca bu hastalara yönelik afet ve acil durumlarda (deprem, yangın ve sel) ilk müdahale yapacak olan AFAD personellerine doğru müdahale ve tahliye yöntemlerinin öğretilmesi de projenin temel amaçlarından birini oluşturuyor.

Proje sonucunda yaşamlarını tıbbi cihazlara bağlı olarak sürdüren bireylere ilişkin eğitim video, animasyon ve dijital kitapları içeren “Uzaktan Eğitim Portalı” ve afet ve acil durum müdahale personellerine yönelik olarak animasyon ve 3D gibi yöntemlerle üretilecek eğitim materyalleri üretilmesi planlanıyor."

“SMA’nın Farkındayım” projesi

"SMA Hastalığı İle Mücadele Derneği olarak Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır: Türkiye Engelliler Meclisine Doğru Projesi “Engelli Örgütlerinin Savunuculuk Kapasitesi ve Karar Süreçlerine Katılımlarının Güçlendirilmesi” Alt Hibe Programı Proje Çağrısına “SMA’nın Farkındayım” projesi ile başvuruda bulunduk.

“SMA’nın Farkındayım” proje başvurusu nihai değerlendirmeyi 84,7 puanla 4. sırada tamamladı. Projemizin başarıyla kabul edilmiş olmasının mutluluğunu yaşıyoruz."

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@