Sanayi yatırımında son 15 yılın rekoru kırıldı

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tanıtım toplantısında konuştu. Yaptıkları çalışmalardan da bahseden Küpeli, “Şu anda birinci ve ikinci bölgemizde toplam 111 yatırımcımıza 2 milyon 136 bin metrekarelik bir tahsis yapıldı. Aslında bu son 15-16 senenin de bir rekorudur” dedi.

ESKİŞEHİR 20.09.2021, 18:09 21.09.2021, 11:52
Sanayi yatırımında son 15 yılın rekoru kırıldı
banner11
banner223

Haber: Atahan Gezer

İşte toplantıdan öne çıkan önemli satırbaşları;

Apartman üniversitelerini görünce ne anlama geldiğini anlıyoruz

Bazı illerimizde apartman dairelerinden okula çevrilmiş üniversiteler olduğunu düşündüğümüz zaman; bu kampüsün, bu binaların meslek lisesi olarak ne anlama geldiğini daha iyi anlıyoruz. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi yönetimi olarak; son yıllarda yaptığımız yatırımların aslında gördüklerimiz etle kemiğe bürünmüş halidir.”

Sanayicilerimizin kaynaklarını onlar için kullanıyoruz

“Aslında gerçekleştirdiğimiz yatırımların ciddi bir kısmı da gözle göremediğimiz, yeni ve mevcut yatırımcılarımızın refahı için toprak altında kalan yatırımlardır. Her yıl kilometrelerce altyapı çalışmaları yapıyoruz. Doğalgazdan elektriğe, internetten atık su, yağmur suyuna dair bütün yatırımları daha kaliteli bir çalışma ortamı sağlamak için sanayicilerimizle oluşturuyoruz. Yani sanayicilerimizin kaynaklarını yine onların refahı için kullanıyoruz.

3,5 yıldır mücadele ediyoruz

“Bizler yönetime geldiğimizden bugüne kadar; büyük küçük ayrım yapmadan bütün sanayicilerimize modern altyapı imkânları ile üretim yapma ve çalışma azmiyle çalıştık. Onlara bu imkânları vermek için zaman mefhumu olmadan bütün arkadaşlarla beraber –yaklaşık 3,5 yıldan beri- mücadele ediyoruz.

Neredeyse tahsis edilecek arazi kalmadı

“Bu kapsamda, çok yakın zamanda tahsislerini de tamamladığımız İkinci KOBİ Organize Sanayi Bölgemizde 4 milyon 800 bin metrekarelik alanın yaklaşık yüzde 60’ı bugün itibariyle tahsis edilmiş durumdadır. İçinde bulunduğumuz bu bölgede neredeyse tahsis edilecek arazi kalmadı. Ama yine de bu bölgede de 38 yatırımcıya –bizim dönemimizde- yaklaşık 1 milyon 500 bin metrekarelik bir alanı tahsis ettik. Şu anda birinci ve ikinci bölgemizde toplam 111 yatırımcımıza 2 milyon 136 bin metrekarelik bir tahsis yapıldı. Aslında bu son 15-16 senenin de bir rekorudur.

Tecrübelerimizle cevap vermeye çalıştık

“2004 yılında yapılan KOBİ Organize Sanayi Bölgesi’yle ilgili, biz yönetime geldiğimizden bugüne kadar birçok defa sanayicilerimizden yeni talepler aldık. Neydi bu talepler? Bölgenin genişletilmesi… Türkiye’de çok verimli ve başarılı bir örnek olan KOBİ Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesi talebi vardı. Birinci gelişme bölgemizde, bu taleplere geçmişten gelen tecrübelerimizle birlikte, oradaki eksiklikleri görerek cevap vermek üzere çalıştık. Bugün 566 bin metrekarelik bir alanda, 142 adet KOBİ bölgesi oluşturmak için faaliyetleri tamamladık ve tahsisine başladık. Sanıyorum yüzde 85-86’sı da tahsis edilmiş vaziyette…

Haier, Eskişehir’in yüzde 25’lik ihracatını yapıyor

“Yaptığımız çalışmalar neticesiyle Eskişehir’e yerel, ulusal ve uluslararası yatırımcıları çekmek… Onların bu bölgede çalışmaları, mevcut sanayicilerimize hem iş hem de istihdama katkı sağlamalarıdır. Bu anlamdaki çalışmalarımızı dönem dönem sizlerle paylaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi; geçmiş yıllarda çok önem verdiğimiz ve çok gayret gösterdiğimiz Haier’in yatırımı oldu. Dünyanın en büyük beyaz eşya üreticisi Haier, EOSB Yönetim Kurulunun talebi ve gayretleriyle Türkiye’deki yatırımını Eskişehir’e yapma kararı aldı. 2020 sonu itibariyle de üretim başladı. 1000’den fazla kişinin çalıştığı bir kurum oldu. Aynı zamanda, zaten kaliteli bir tedarik altyapısı olan Eskişehir’deki sanayicilerimize de yeni bir iş imkânı oldu. Arçelik dışında artık firmalarımız Haier ile tedariğini yapmaya başladılar. Bugün Haier, 500 milyon dolarlık ihracatı ile Eskişehir’in neredeyse yüzde 25’lik ihracatını tek başına yapacak hale geldi.

Raylı sistemlerin üreticisi ve tedarikçisi olmalıyız

“Bununla yetinmedik, başka çalışmalar da yaptık. Bunlardan bir tanesi de; raylı sistemler bölgesinde, Türkiye’nin ilk ‘akımlı vagon’ imalatını yapacak bir firma… Bunu da bölgemize kazandırdık. Tahsis süreci başladı, şu an itibariyle kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. O da bittiği zaman yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırımla 3000 kişiye istihdam yaratacak. Aynı zamanda Eskişehir sanayisine ilave iş kazandıracak. Çünkü biz mademki demiryollarının kesişme noktasındayız; sanayicilerimiz –tabiri caizse- her şeyi yapabilecek kabiliyette; bundan dolayı artık raylı sistemlerin de üreticisi ve tedarikçisi olmamız gerekiyor.

EOSB’nin çehresi değişecek

“Ayrıca henüz kesinleşmeyen ama çalışmalarımızın devam ettiği, bazı çekinceleri açtığımız zaman bölgemize kazandırabileceğimiz otomotiv firmaları da var. Otomotiv derken araç yapmak için değil; araçların belirli parçalarının burada yapılması… Bu bahsettiğimiz firmalar da uluslararası firmalar… Onları da kazandırdığımız zaman Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinin çehresi biraz daha değişecektir.”

Böyle faydalı bir mekânın ertelenmesinin doğal olmadığını düşündük

“Bu okulumuz benim de 2009’dan beri içinde bulunduğum ve hayalini kurduğumuz bir süreç… 2017 yılında yönetimi devraldıktan sonra arkadaşlarımızla birlikte hızlı bir şekilde aksiyon almak gerektiğini, kısır çekişmelerle böyle kutsal bir işin, böyle faydalı bir mekânın kazandırılmasının ertelenmesinin doğal olmadığını düşündük. Sınav ve Belgelendirme Merkezinin yapılacağı binayı öncelikli okul olarak kullanalım, arkasından da bu kampüsü inşa edelim dedik. İyi ki de böyle yapmışız. Hiç öngörmediğimiz 2020 yılı başındaki Kovid-19 salgını; biz o 100 kişilik okula başlamamış olsaydık yüzde 90 bizi de engelleyecekti ve bu okul bugün hayata geçmiş olmayacaktı.

Yılda 300-350 iyi yetişmiş iş gücü kazandıracağız

“Eskişehir’in sanayisine nitelikli iş gücü sağlamak için çıktığımız yolda, 2019 yılında 100 kişiyle başladığımız süreç bugün 763 öğrenciyle devam ediyor. Dört yılın sonunda da inşallah 1560 öğrenciye ulaşacağız. Aslında okulumuzun kapasitesi 2430… Ama şimdilik 1530 öğrenci alacağız. Bu demektir ki; Eskişehir’imize yılda 300-350 tane iyi yetişmiş iş gücü kazandıracağız. Bizler için son derece önemli hedefler…”

Övünmeye devam edeceğiz

“Bugün gezdiğimiz okulumuzun her bölümüne ciddi emek sarf edildi. Özellikle okulla ilgili sorumluluk alan yönetim kurulu başkan vekilimiz Metin Saraç’a çok teşekkür etmek istiyorum. Çok emeği var, gerçekten güzel bir eser ortaya çıktı. Bizler de inşallah bunlarla övünürüz ve övünmeye de devam edeceğiz.”

2030’da 75 bin çalışan istihdam edilecek

“Eskişehir sanayisi son yıllarda çok hızlı bir büyüme sürecine girdi. Bugün bölgemizde toplam 777 yatırımcıya ulaştık. Bunlardan 563 adedi üretimde, 21 tanesi inşaat halinde. Geri kalanı da yeni yapılmış tahsislerle beraber proje üretiyorlar. Projeleri tamamladıkları zaman onlar da başlayacaklar. Bugün 45 bin 200 çalışanımız var. 2023 yılında hedefimiz 55 bin çalışana ulaşmak… 2030’daki hedefimiz de 75 bin çalışanı bölgemizde istihdam etmek.

Kendi ayakları üzerinde duran kurumlar haline getireceğiz

“Bunun dışında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinin diğer iştiraklerini de kendi ayakları üzerinde duran kurumlar haline getirmek istiyoruz. Bunu da başardık. Arıtma tesisimiz artık doğru dürüst EOSB’ye yük olmuyor. Akredite olan laboratuvar ile bütün Türkiye’ye hizmet veriyor. ESBEM (EOSB Sınav ve Bilgilendirme Merkezi) aynı şekilde… Eskişehir’de ciddi olan bir eksikliği giderdik. Yakın olsun diye Bursa’ya ve Ankara’ya giden sanayicilerimiz, sınavlarını ve belgelerini artık bölgemizde alabiliyorlar.

Hedefimiz: bütçeden talepte bulunmaması

“Bunun dışında mevcut okulumuz… Bugün için EOSB bütçesinden bir miktar katkı yapıyoruz. Ama buradaki hedefimiz de; önümüzdeki dönemlerde bu okulun da kendi ayakları üzerinde durarak, EOSB bütçesinden herhangi bir talepte bulunmamasıdır. Atölyelerdeki ekipmanların çok büyük bir kısmı doğrudan döner sermaye olarak da çalışabilecek ve üretim yapabilecek makinalardan oluşmaktadır. Hedefimiz; önümüzdeki dönemde sanayicilerimizden burada bizim yapabileceğimiz işleri almak ve okulumuzun bütçesine katkı sağlamak olacaktır. Bunları da kısa zamanda başarabileceğimizden eminim.”

Meslek lisemiz kutsal bir mekân

Hayata geçirdiğimiz meslek lisemiz, bunun yanında diğer kurumlarıyla beraber Eskişehir sanayisine nitelikli iş gücü sağlamak adına kurulmuş, fevkalade kutsal bir mekândır. İnşallah buradan çıkacak çocuklarla Eskişehir sanayisi bir kat daha değerli hale gelecek. Mükemmel altyapısıyla Türkiye’de örnek gösterilen ve herkesin gözdesi olan bölgemiz daha da kıymetli hale gelecek.”

Yorumlar (0)
25
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@