Rüzgar bebeğin başarılı tedavisi yüzlerce SMA’lı için umut oldu

SMA hastası Rüzgar bebeğin yurtdışında gen tedavisi ile iyileşmesi, Türkiye’deki yüzlerce SMA hastası çocuk ve aileleri için umut oldu.

Eskişehir 07.09.2021, 14:21
Rüzgar bebeğin başarılı tedavisi yüzlerce SMA’lı için umut oldu
banner11

Aileler Rüzgar bebeğin yurtdışındaki tedavisinin Türkiye’de de emsal olmasını isterken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ilacı üreten Novartis firmasının Türkiye Direktörü Avinash Potnis ile görüştü. TBMM’de yaptığı görüşmede Çakırözer, SMA tedavisinde kullanılan ilacın Türkiye’de de kullanılması için Sağlık Bakanlığı ile ilaç şirketinin bir an önce anlaşması çağrısını yenilerken, “Eskişehirimizde Toprak bebek, Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce SMA’lı yavrumuz için artık zaman daralıyor. Rüzgar bebeğin iyileşme süreci SMA hastası yavrularımız ve aileleri için umut oldu. Bu işe ticari bakılmamalı, Sağlık Bakanlığı ile ilacın üreticisi firma bir an önce anlaşmalı. Zolgensma ilacının Türkiye’de de kullanımına bir an önce başlanmalı ve SMA hastası yavrularımız için tedavi süreci başlatılmalı” dedi.

BAKANLIĞIN ARDINDAN, İLAÇ FİRMASI İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye’de yüzlerce SMA hastası gen tedavisinde kullanılan ilacın kullanımına Türkiye’de de onay verilmesini beklerken, CHP Sağlık Bakanlığı’nın ardından ilacı üreten Novartis firmasının Türkiye Direktörü ile de görüştü. Kısa süre önce CHP Milletvekilleri Dr. Jale Nur Süllü ve Suzan Şahin ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ziyaret ederek ailelerin SMA tedavisinde kullanılan Zolgensma ilacının Türkiye’de de kullanılması talebini ileten CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, şimdi de ilacı üreten Novartis firmasının Türkiye Direktörü Avinash Potnis ile görüştü.

ZAMAN DARALIYOR

Görüşmede SMA tedavisinde kullanılan ilacın vakit kaybetmeksizin Türkiye’de kullanılması için gerekli adımların bir an önce atılmasını isteyen Çakırözer, yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Eskişehir’de Toprak bebeğimiz, Türkiye’nin dört bir yanında yüzlerce SMA’lı yavrumuz ve aileler yurtdışında tedavi olabilmek için başlattıkları kampanyaların tamamlanmasını ve tedavi süreçlerinin bir an önce başlatılmasını bekliyor. Aileler Rüzgar bebeğin iyileşme sürecinin bu ilacın Türkiye’de kullanılması için emsal olmasını istiyor. Rüzgar bebeğin tedavisi için gerekli olan para toplanabildi ama daha yüzlerce Rüzgar bebeğimiz bu tedaviyi olabilmek için sıra bekliyor. Ve onlar için zaman daralıyor. Dünyada değişik ülkelerde uygulanan tedavinin Türkiye’de de bir an önce uygulanılması gerekir. Konuya ticari bakılmamalı. Hem ailelirimizin yurtdışında tedavi için milyonlarca lira toplanması derdinden kurtarılması, hem de yavrularımızın bir an önce sağlığına kavuşmalarının sağlanması için Bakanlık ve şirketin bir an önce anlaşması ve ilacın Türkiye’de de kullanıma başlanması gerekiyor. Yavrularımızın bir an önce tedavi sürecinin başlatılması için herkes seferber olmalı. Sağlık Bakanlığı ve Novartis bir an önce anlaşmalı. Türkiye’deki yüzlerce yavrumuz için tedavi süreci başlatılmalı.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@