Ranta Değil Vatandaşa Yatırım

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, “ Şehirleri rant anlayışı yerine vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanarak yönetin” dedi.

Eskişehir 04.07.2019, 18:11
Ranta Değil Vatandaşa Yatırım
banner11

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, TBMM Genel Kurulu’nda Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi görüşmelerinde,  18 uygulaması ile ilgili maddede yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, yaşanabilir şehirler için kamu arazilerinin rant yerine vatandaş yararına kullanılması çağrısı yaptı. 

“ Şehirleri rant anlayışı yerine vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanarak yönetin. ”
Jale Nur Süllü, İmar planlarında kamuoyunda 18 uygulaması olarak bilinen, DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) imar uygulaması ile ilgili madde üzerine yaptığı konuşmada   %45’e çıkartılması;  hatta yaşanabilir bir şehir dokusu için bu oranın en az % 50 olması gerektiğini söyledi.     Vatandaşların eğitim, sağlık, spor, yeşil alanlar, parklar ve bunun gibi gereksinimlerini bulundukları bölgelerde karşılanmasının şart olduğunu belirten Süllü,  bu düzenlemelerin yapılabilmesi adına uygulanan DOP kesintilerinin,  özel mülkiyet haklarından yapılması nedeni ile bu konuda hassas davranılması gerektiğini söyledi.  

 “Sosyal donatı alanlarının, olabildiğince kamuya ait taşınmazlardan ya da hazine mülkiyetindeki alanlardan karşılanması, en uygun çözümdür.” diyen  Süllü, “Ne yazık ki  şehir içinde kamunun elindeki arsaların değeri yüksek olduğundan bu arsaların, vatandaşların gereksinimleri için kullanmak yerine rant getirecek projeler için kullanıldığını  vurguladı.  Süllü, iktidarın tercihinin rant odaklı olduğunu belirterek, İstanbul Etiler’deki Polis Okulu yerinde başlanan rant projesinin sakıncalarını aktarırken, iyi uygulamaya örnek olarak, Tepebaşı Belediyesi’nin Milli İstihbarat Teşkilatı binasını takas yöntemi ile alarak kültür merkezine dönüştürmesi ve halkın kullanımına sunuşunu anlattı. 

Süllü, Vatandaşın gerçek gereksinimlerinin Düzenleme Ortaklık Payı kapsamına alınması gerektiğini söyleyerek, legantta yer alan kreş, spor alanı, idari hizmet binası,  trafo ve teknik alt yapı alanlarının da madde kapsamına alınması önerisinde bulundu. Sorunların çözümü için belediyelere gerekli kaynakların aktarılması ya da hazine arazilerinin bu amaçla kullanılmak üzere belediyelere devrinin sağlanması çağrısı yapan Süllü, konuşmasında AKP’lilere seslendi: “Bütçe görüşmelerinde yerel yönetimler ile ilgili yaptığım konuşmamda yanlışlarınızı sıralamıştım. Şehirleri yeşile değil griye boyadığınız için, Mutlu bir azınlık mutsuz bir çoğunluk yarattığınız için gidiyorsunuz demiştim. Kısaca şehirlere ihanet için gidiyorsunuz demiştim. 31 Mart seçimleri ve 23 Haziran da tekrarlanan seçimlerin sonucu bunu gösterdi. Bakın hala önerilerimizi, hiç dikkate almıyorsunuz. “ Yerel yönetimlerin sorunlarını çözmek, vatandaşlarımızın daha yaşanabilir şehirlerde yaşamasını öncelik almak yerine, torba yasaların içine doldurup sürekli merkezi idarenin işini kolaylaştıracak uygulamaları getiriyorsunuz.” 

Yorumlar (0)
-3°
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@