Porsuk Barajı'nda sevindiren gelişme

Porsuk Barajı’ndaki doluluk oranının yüzde 85 seviyesine ulaştığı bildirildi.

Eskişehir 30.03.2021, 11:02
Porsuk Barajı'nda sevindiren gelişme
banner11

Şubat ve mart aylarındaki yağışlardan sonra barajın su seviyenin normale dönmesi bölgedeki üreticileri sevindirdi. Kütahya merkeze bağlı Sofça köyü sakinlerinden Muammer Özcan, Sevim Yiğit ve Satılmış Akalın, "Porsuk Barajı’nın suyu, Kütahya ve Eskişehir halkı tarafından tarımsal alanlarda kullanılıyor. Son iki aydaki yağışlarla birlikte barajın doluluk oranı yüzde 85 seviyesine ulaştı. Önümüzdeki günlerde bu oran daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz. Nisan yağmurlarıyla birlikte kuraklık tehlikesi tamamen ortadan kalkacağını öngörüyoruz" diye konuştular.

Porsuk Barajı’ndaki doluluk oranının yüzde 85 seviyesine ulaştığı bildirildi.

Porsuk Barajı’ndaki su seviyesi havandan da görüntülendi
Porsuk Barajı, Kütahya ve Eskişehir sınırları arasında yer alan Porsuk Çayı üzerinde, sulama, taşkın kontrolü ve içme suyu temini amacı ile 1966-1972 yılları arasında inşa edilmişti. Yaklaşık 17 kilometre uzunluğundaki barajdan her yıl yaklaşık 41 bin hektarlık alanın sulandığı belirtildi.
Geçtiğimiz yılın kasım ve aralık ayında kuraklık sebebiyle baraj suyunun kıyıdan yaklaşık 18 metre çekilmesi tedirginliğe yol açmıştı.

Yorumlar (2)
Mehmet 4 ay önce
Elhamdülillah Rabbim kuraklı imtihan etmesin. Bereketimiz bol olsun.
İsmail kopan 3 ay önce
1976 yılında porsuk barajının suları o kadar yükselmişti ki kütahya azot fabrikasının karşısındaki akköprü köyününün tarlaları sular altında kalmıştı hey gidi günler hey

Gelişmelerden Haberdar Olun

@