Patron aşı olma zorunluluğu getirebilir

Türkiye’nin alanında en etkili isimlerinden Prof. Dr. Ufuk Aydın, çalışana aşı zorunluluğu tartışmasında “Patron, aşı olma zorunluluğu getirebilir” dedi.

Eskişehir 29.08.2021, 12:54
Patron aşı olma zorunluluğu getirebilir
banner11

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Süllü Hukuk Ofisi avukatlarından Prof. Dr. Ufuk Aydın, eskisehir.net yayınında şöyle konuştu: “Personel, aşıya zorlanabilir mi? Bu bana son zamanlarda en çok sorulan soru. Aşı çıkmadan önce pandeminin başında “işyerimizi nasıl yöneteceğiz? İşçileri izne mi çıkaralım” diye soruluyordu. Şimdi onlar bitti. Şimdi aşı var! Başka sorular var… Bilim bize bu hastalıkla mücadele yöntemini söylüyor. Nedir aşı. Bu anlamda dünyanın en önemli kuruluşu FDA… Türkiye’de kullanılan Biontech aşısına tam onay verdi. Bu örgüt pandemiyle mücadelede bu aşı etkili. Türkiye’de İş Kanunu ne diyor? İşveren, işçilerin sağlığını korumak, güvenliğini sağlamak için her türlü önemli almak zorundadır diyor.  İş yerinde sağlığı tehdit eden ne var? Pandemi var… İşçi, işverenin aldığı önlemlere uymazsa bu onun işten çıkarılma sebebidir üstelik tazminatsız işten çıkarılma sebebidir. İş kanunu madde 25/2… İşveren ‘ben üretime devam etmek istiyorum’ diyor.”

Peki, virüs ileriye dönük sıkıntı yaratmaz mı?
“Bilinen en etkili yöntem ne? Aşı… O zaman aşı olacaksınız. Benim iş güvenliği önlemim bu. Bunu dünyanın her yerindeki işverenler söylüyor. Ne şanslıyız ki aşı sorunumuz yok. İsteyen herkes istediği zaman aşı olabiliyor. Aşı karşıtları ‘aşı ileriye dönük sıkıntı yaratabilir’ diyorlar. Peki, virüs ileriye dönük sıkıntı yaratmaz mı? Yaratabilir elbette… Binlerce insan öldü mü? Eskişehir’de yaşayan hamile arkadaşımıza doktor ‘aşı olma’ demiş. Yedi aylık bebeğini karnından aldılar… Elbette kimseyi zorla aşı yapacağım diyemezsin. Ama devletim, bilim adamları da aşı ol diyor. Patron, aşı olma zorunluluğu getirebilir. Çalışan aşı olmazsa işten çıkarmaya kadar bazı kararlar alabilir. İlla fesih şart değil aşı olana kadar senin iş sözleşmeni askıya aldım da diyebilir.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@