Orman yangınına seyirci kalmadılar

Eskişehir ili Mihalgazi İlçesi yakınlarında yaşanan orman yangınında yüreklerini ortaya koyan 4 çocuk Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce ödüllendirdi.

Eskişehir 09.10.2020, 10:55
Orman yangınına seyirci kalmadılar
banner11

Yangına giden ekipleri ellerindeki “Yangına Gider” levhasıyla yönlendiren çocuklar birçok kişiden daha orman sevdalısı olduklarını ispatladılar. Bölge Müdürlüğüne davet edilen çocuklar için bir etkinlik düzenlendi ve tablet, saat, okul seti gibi hediyeler verildi. Ayrıca OGM yayınları ve Sincap Çocuk Dergisi de takdim edildi.

İkisi ortaokul ikisi de lise öğrencisi olan çocuklara hitaben bir konuşma yapan Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel “İşte gerçek çevreci bu gençler. Orman yangınına duyarsız kalmayarak, durumdan vazife çıkarıp yangına giden ekiplere yol göstermişler. Kendilerini ve onları yetiştiren büyüklerini kutluyorum” dedi. Sayın Temel, çocuklara OGM logolu şapkaları da bizzat giydirerek “ Sizi Orman Gönüllüsü ilan ediyorum” dedi.

Onur Cirit, Ozan İspar, Enes Köy ve Berat Boz adlı çocuklardan Enes Boz o gün yaşananları anlattı. İlk kez yakınlarında bir orman yangını çıktığını söyleyen Enes Köy “Uzaktan dumanları görüyorduk. Çok sarp bir tepeydi. Söndürme ekipleri telaşlı telaşlı mahallemizden geçiyordu. Onlara bir polis ekibi yol gösteriyordu. Bir ara polis ekibi oradan ayrıldı. Çevredekilerden yardım istediler. Hemen biz gönüllü olduk. Ormancı abilerin bıraktığı yangına gider tabelasını alıp saatlerce yolda bekleyip yönlendirdik. İşe yaradığımıza çok mutlu olduk” dedi.

Etkinliğe, Bölge Müdür Yardımcısı Adil Koçaslan, Çatacık Orman İşletme Müdür Vekili Metin Arslan, Sarıcakaya Şefi Nevzat Yılmaz ve çocukların bu davranışını görüp fotoğraflayan Eskişehir Orman İşletme Müdürü Doğan Kiras’ta katılarak geçleri tebrik etti.

Bilindiği gibi; 24.09.2020 günü bir aracın yanmasıyla başlayan orman yangını, 15 saat sürmüş, 20 arazöz, 3 helikopter, 1 uçak ve 100 den fazla personel görev yapmıştı. Yangında 22 hektarlık bir alan zarar görmüştü.

Yorumlar (0)
-7°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@