Odunpazarı’nda deprem hazırlıkları konuşuldu

Odunpazarı Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, vatandaşların deprem konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilebilecek çalışmalar ele alındı.

Eskişehir 20.02.2020, 16:04
Odunpazarı’nda deprem hazırlıkları konuşuldu
banner11

Halkçı çalışmaları ile öne çıkan Odunpazarı Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, 3 aydır deprem konusunda çalışmalar yürüten Eskişehir Deprem Çalışma Grubu, vatandaşlarla bir araya gelerek, deprem konusunda bilinçlendirilmesi insanların bilinçlendirilmesi için yapılabilecek çalışmalar ele alındı.

Toplantıya Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Eskişehir Deprem Çalışma Grubu’ndan Jeoloji mühendisleri Odası Başkanı Can Ayday, Gürcan Banger ile İstiklal, Gökmeydan, Kırmızıtoprak ve Osmangazi Mahallelerinin muhtar, aza ve vatandaşlarının da katıldığı toplantıda, Nisan ayında gerçekleştirilecek Deprem Çalıştayı’nın ön bilgilendirmesi ve çalıştay hazırlıkları konuşuldu.

“DEPREM ANINDA DOĞRU DAVRANIŞ HAYAT KURTARIR”

Toplantıda Gürcan Banger, deprem konusunda gerçekleştirilebilecek bilinçlendirme çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirdiği sunumda Banger, Türkiye toprakları, %98’i aktif ve çeşitli deprem kuşakları üzerinde yer aldığını belirtti. Bu durumda depreme karşı önlemler alarak, depremden kayıp vermeden, sıfır hasarla kurtulabileceğini ifade eden Banger, “Deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında sergilenecek doğru davranış biçimleri hem hayat kurtarır hem de maddi kayıpları azaltır. Depremin sarsıntı gücü ve sarsıntı süresi, deprem merkezinden uzaklık, zemin cinsi, depremin odak derinliği gibi nedenler depremin tehlike boyutunun değiştirilemeyen unsurları olarak karşımıza çıkıyor. Bu unsurlar dikkate alındığında bilinçli bir şekilde alınacak önlemler deprem sonrası hasar ve zarar görme olasılığını da en aza indirmek sağlanacaktır” dedi.

Toplantı sonrasında İstiklal Mahallesi Muhtarı Hüseyin Alparslan, Başkan Kurt’a hazırladığı deprem çantasını hediye etti.

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@