O paylaşım yaşam boyu öğrenmenin ve deprem eğitiminin önemini hatırlattı

İzmir'de yaşanan ve yüz binlerce kişiyi etkileyen deprem sonrası sosyal medyada yapılan bir paylaşım Eskişehirlileri duygulandırırken, yaşam boyu öğrenme ve deprem eğitiminin önemini bir kez daha hatırlattı.

ESKİŞEHİR 01.11.2020, 13:42
O paylaşım yaşam boyu öğrenmenin ve deprem eğitiminin önemini hatırlattı
banner11

Twitter'da @eceeayaz adlı kullanıcı "Geçen sene katıldığımız Sazova Bilim Deney Merkezi'ndeki deprem simülasyonu sayesinde 11 yaşındaki kardeşim evde tek başına hayat üçgeni kurarak depremi atlattı" diyerek Başkan Büyükerşen'i ve belediyeyi etiketledi. ‘Gelecek Eskişehir’den Geçecek’ sloganıyla hizmet veren Bilim Deney Merkezi'nin, başta çocuklar olmak üzere tüm vatandaşları deprem konusunda da bilinçlendirdiğini ifade eden Başkan Büyükerşen, AKUT işbirliği içerisinde gerçekleştirilen eğitimlerde bilim iletişimcileri tarafından bugüne kadar 470 binin üzerinde kişiye deprem konusunda farkındalık eğitimi verildiğini açıkladı.

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde sıklıkla yaşanan depremler nedeniyle vatandaşlar farklı yollarla bilinçlendirilmeye devam ediyor. İzmir'de yaşanan deprem sonrasında da depremin değil deprem konusunda bilgi ve bilinçsizliğin insan hayatını etkilediğini gördüklerini ifade eden Başkan Büyükerşen, sosyal medya hesabına gelen paylaşımın kendilerini çok duygulandırdığını belirtti. Twitter'da @eceeayaz adlı kullanıcı "Geçen sene katıldığımız Sazova Bilim Deney Merkezi'ndeki deprem simülasyonu sayesinde 11 yaşındaki kardeşim evde tek başına hayat üçgeni kurarak depremi atlattı" diyerek oluşturulmaya çalışılan bilinç ve farkındalık çalışmaları dolayısıyla Başkan Büyükerşen'e teşekkür etti.

Paylaşım sonrası çok duygulandığını belirten Başkan Büyükerşen, Bilim Deney Merkezi'nin bu eğitimlerinin 11 yaşındaki bir çocuğun hayatına dokunmasının çok kıymetli olduğunu ifade etti. Bu alanda yıllardır çalışmalar yürüttüklerini belirten Yılmaz Büyükerşen, yaşam boyu öğrenmenin depremden korunma konusunda da insanların hayatına dokunduğunu ifade etti. Büyükerşen “Ülkemiz deprem kuşağında yer alan ve her gün yüzlerce ufak sarsıntıların yaşandığı bir coğrafya. İzmir'de de yaşadığımız üzere yer yer büyük depremlerde de acı kayıplarımız oluyor. Bunları en az seviyeye indirmek için en önemli konu vatandaşlarımızın bu alanda bilinçlendirilmesi. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak AKUT iş birliği ile Bilim Deney Merkezimizde 8 yıldır eğitimler veriyoruz. AKUT’un gerçekleştirdiği atölyelerin yanı sıra bilim iletişimcilerimiz tarafından da düzenli olarak teorik ve uygulamalı eğitimler gerçekleştiriliyor. Merkezimiz içerisinde yer alan ve 7.4 büyüklüğünde bir deprem hissi veren simülatör aracılığı ile teorik bilgileri alan vatandaşlarımız uygulamalı olarak da depremi yaşarken, neler yapmaları gerektiğini öğreniyorlar. 8 yıllık süreçte 470 binin üzerinden yurttaşımızı bu alanda eğitmiş ve bilgilendirmişiz. Özellikle çocuklarımızda ve gençlerimizde bu farkındalığı yaratabilirsek can ve mal kayıplarının en az seviyeye inebileceğine inanıyoruz” diyerek Ece Naz Kanat'ın da sosyal medyada yaptığı paylaşımın kendileri için çok anlamlı olduğunu belirtti.

Bilim Deney Merkezi'nin pandemi nedeniyle ziyarete kapalı olduğunu hatırlatan Bilim Deney Merkezi yetkilileri ise vatandaşların merkez açıldıktan sonra 444 8 236 üzerinden tüm çalışmalar hakkında vatandaşların bilgiler alabileceğini ifade ettiler.

Yorumlar (0)
21
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@