Mihalıççık'ta üretici kadınlar harikalar yaratıyor

Kayısı, vişne, kiraz, beyaz kiraz ve daha nice ürün Eskişehir’in en güzel yerlerinden biri olan Mihalıççık’ta kurutularak üretime katkı sağlıyor. Hem ekonomiye hem de üreticiye ve şehrimize desteği büyük olan kooperatifte kadınlar harikalar yaratıyor.

Eskişehir 22.07.2019, 11:33
Mihalıççık'ta üretici kadınlar harikalar yaratıyor
banner11

Mihalıççık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin başarılı kadınları hem ilçeye hem de şehrimize büyük katkı sağlıyor. Kadın dayanışması ve birliğinin en güzel örneklerinden biri olan kooperatifte nice doğal ürün kurutuluyor, reçeli yapılıyor. Tarhana, bal, erişte gibi daha nice lezzet Eskişehirliler ’in sofralarında buluşuyor.

Kooperatifin gıda mühendisi Şeyda Acar Yıldız ilçe halkının ürünlerini değerlendirmek ve onlara destek olma amacıyla açılan bu yere talebin büyük olduğunu belirtti. “Mart ayında kurulan kooperatifimizi on kadınla beraber işletiyoruz.  600-800 kg kapasiteli fırınımızda: dut, elma, armut, kiraz, vişne kurutuluyor ve aynı zamanda reçel yapılıyor. Yaz aylarında genelde kiraza daha çok talep oluyor. Buna vişne kurusu da dâhil. Kış aylarında ise elmayı daha çok kurutuyoruz.”

ÜRÜNLERİMİZDE HİÇBİR KATKI MADDESİ YOK

Gıda Mühendisi Şeyda Acar Yıldız ayrıca ürünlerde hiçbir katkı maddesinin olmadığını da ekledi. “Ürünlerimizde hiçbir şekilde katkı maddesi yok. Tamamen doğal. Öncelikle yaş meyveler üretici tarafından bize gönderiliyor. Makinelerimizde yıkanıyor, ayıklanıyor ve daha sonrasında kadınlarımız tek tek diziyor. Son olarak fırınımıza veriyoruz. 60-70 derece sıcaklıkta kurutma işlemine başlıyoruz. Meyve ne kadar suluysa kurutma işlemi de o kadar uzun sürüyor. Mesela elma ve domates sekiz saatte, kayısı on beş saatte, kiraz da yaklaşık yirmi dört saatte kurutuluyor.”

KURUTULMUŞ DUT RENKLERİNE DİKKAT

Dut kurusu eğer beyazsa kükürtlenmiştir, doğal dut kurusu mutlaka koyu renk olmalı, tüketiciler sağlığı için mutlaka bu hususa dikkat etmeli diyen Gıda Mühendisi Şeyda Acar Yıldız ve başarılı kadın üreticiler Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e ve Mihalıççık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Günal’a destekleri için teşekkür ettiler.

Öte yandan Mihalıççık’ın doğal ürünlerini sofranıza taşımak istiyorsanız, adres: Kurtuluş, Onursay Sok. No: 9, 26090 Odunpazarı/Eskişehir

Yorumlar (0)
11°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@