MEB sorunlar için halen adım atmadı

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, okulların açılmasının üzerinden bir hafta geçtiğini hatırlatarak “Milli Eğitim Bakanlığı sorunların çözümü için halen bir adım atmadı” dedi.

Eskişehir 14.09.2021, 10:12
MEB sorunlar için halen adım atmadı
banner11

Basın açıklaması yayınlayan Alkan, Eskişehir’de şu anda 10’a yakın okulda sınıf karantinası uygulandığını, işe başlayacak personel sayısının ise 188 olduğunu söyleyerek “En temel sorun olan yardımcı hizmetlilerin işe başlaması adeta kara mizah konusu oldu. Bu arkadaşların 50’si Tepebaşı, 50’si Odunpazarı, kalanı da ilçelere dağıtılmıştır. 513 okul yetersiz bütçe ve 188 personel ile nasıl salgın koşullarında okulları hijyenik tutacaktır?” dedi.

Okulları açık tutmak ancak şartları düzelterek mümkün

Alkan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“1 haftada merkez ve ilçe okullarında Covid-19 tanısı konan öğrenci ve öğretmenler oldu. Sınıflar karantinaya alındı. Okulları açık tutmak ancak şartları düzelterek mümkündür. En erken 1 Ekim’de göreve başlayacak olan bu arkadaşlar gelene kadar okulların temizliği nasıl yapılacaktır? Okullara sadece hijyen malzemesi göndermek yeterli değildir. Okulların açılma takvimi aylar önce açıklanmasına rağmen 1 Ekim’de başlayacak TYP kapsamında görevlendirmelerde takvimin öne alınması ile ilgili dahi hazırlık yapılmadı.”

Eğitim hak olmaktan çıkarıldı

“Salgın hiç yaşanmamış gibi, alınmayan önlemlerle okullar açıldı ve bütün yük öğretmen ve velilere bırakıldı. Eğitim artık bu ülkede hak olmaktan çıkarıldı. Eğitim sistemimizdeki kamusal, parasız, bilimsel, laik eğitim ile ilgili haklarımız geri alınmaya ve güvenceli iş yaşamımız sözleşmeli, ücretli, esnek çalıştırma adı altında yok edilmeye çalışılmaktadır. Okullarımızda kayıt dışı ve güvencesiz koşullarda çalıştırılacak insanlardan siyasi iktidarın il-ilçe yönetimlerinden ve İŞKUR üzerinden referans istenmesi ise hukuku ve vicdanları zorlayan, insan onuruna aykırı bir durumdur. Sözleşmeli, ücretli, çalıştırma biçimlerine son verilmeli, okullarımızın ihtiyacını giderecek sayıda kadrolu yardımcı hizmet personel ataması bir an önce gerçekleştirilmelidir.”

Eğitim hakkına sahip çıkacağız

Alkan, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak, eğitim emekçilerinin ekonomik, özlük ve demokratik haklarına ve öğrencilerimizin eğitim hakkına sahip çıkacağız. Eğitimin bir bileşeni olan yardımcı, destek ve idari personelin kadrolu olarak istihdamı için acil önlemlerin alınması konusunda eğitim kamuoyuna ve MEB’e çağrıda bulunuyoruz. Bu zorlu mücadelemizde tüm eğitim ve bilim emekçilerini Eğitim Sen’de örgütlenmeye ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@