MEB özel okulların kayıt dönemine yönelik mi 15 Şubat tarihini ortaya attı?

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, "MEB 15 Şubat'ta okulları açmakta gerçekten kararlı mıdır? Uygulamalar bu yönde değil" dedi.

ESKİŞEHİR 26.01.2021, 10:41
MEB özel okulların kayıt dönemine yönelik mi 15 Şubat tarihini ortaya attı?
banner11

Başkan Alkan'ın açıklaması şöyle:

"15 Şubat’ta yüz yüze eğitimi başlatmayı düşünen Milli Eğitim Bakanlığı bir an önce aşı planlamasında ,sağlık çalışanlarından sonra eğitim bileşenlerine öncelikli grup olarak yer verilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı ile ortak bir plan ortaya koymalıdır.

MEB özel okulların kayıt dönemine yönelik mi 15 Şubat tarihini ortaya attı?

Bütün eğitim çalışanlarının ortak sorusu budur. İlerleyen günlerde MEB' in çalışmaları buna cevap verecektir. Şu anda Eskişehir'e bakarak ciddi bir çalışmanın olmadığını görmekteyiz.

Eğitim çalışanları için tek sorun aşılama çalışması değildir. Eğitime ek bütçe, ek kadro ataması planlamalı ve kamuoyuyla paylaşmalıdır.

Eskişehir' 15 Şubat ta okullar hangi planlama ve program dahilinde açılacağını başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü dahil olmak üzere kimse bilmemektedir.

Okullar yüze eğitime geçmelidir. Bu konuda MEB, kararlılığını ortaya koymalıdır. Bu nedenle şeffaf olarak bilgiler paylaşılmalıdır.

MEB,

-Sınıfları nasıl düzenleyeceklerinin,

- Okullarda test yapabilme hazırlıklarının,

- Tüm okullarda hijyen konusuna ilişkin nasıl bir çalışma yürütüleceğinin bilgisini net ve gerçekçi rakamlarla ortaya koymak durumundadır.

Pandemiden 18 milyon öğrenci etkilendi. En mağdur kesim yoksul öğrenciler oldu. İnternet alt yapısı ve tablet dağıtımı yetersiz kaldı. Salgın döneminde Eskisehir ' de eğitimden kaynaklı borçlanma yükü aileler açısından döndürülenez bir hal aldı.

Ülkemizde COVID-19 döneminde daha belirgin hale gelen eşitsizliklere ve bunun eğitimdeki yansımasına yanıt vermek için acil ve kararlı adımlar atılması gerekiyor."

Yorumlar (0)
3
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@