Küpeli “PMI endeksi, sanayideki büyümeyi doğruluyor”

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli: "Sanayimiz “V” şeklinde bir dönüş yaparak, kısa sürede aksiyon aldı. Sanayimizde çarklar dönüyor, üretim ve ihracat artmaya devam ediyor" dedi.

Eskişehir 04.08.2020, 15:25
Küpeli “PMI endeksi, sanayideki büyümeyi doğruluyor”
banner11

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ve son 9,5 yılın zirvesine çıkan İmalat Sanayi PMI göstergelerini değerlendirdiği açıklamasında “Pandemi sonrasında alınan tedbirlerle ülkemiz sanayi çok hızlı bir toparlanma dönemine girdi. Sanayimiz “V” şeklinde bir dönüş yaparak, kısa sürede aksiyon aldı. Sanayimizde çarklar dönüyor, üretim ve ihracat artmaya devam ediyor” dedi.

Endeks son 9,5 yılın zirvesinde

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan “Türkiye Sektörel PMI” temmuz ayı verilerini değerlendiren Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli “İmalat sanayi sektörlerinde canlanma devam ediyor. Birçok alt sektörün faaliyet koşullarında önceki aya göre güçlü iyileşme yaşandığı görülmekte. Açıklanan verilere baktığımızda takip edilen 10 sektörden 8’i temmuzda üretim artışı kaydetmiş durumda. Ekonomik büyüme için en önemli göstergelerden olan PMI Endeksinde yükseliş sürmesi sevindirici. Nisan ayında 33,4 puan ile dip yaptıktan sonra 'V' şeklinde bir toparlanma sürecine giren Endeks, temmuz ayında 56,9 puana kadar çıktı. Böylece bu önemli endeks, Şubat 2011’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. Endeks son 9,5 yılın zirvesine ulaştı. Bu kadar zorlu bir süreç geçiren ülkemiz sanayinin, bu hızda toparlanıyor olması memnuniyet verici” dedi.

İstihdam artıyor

Nadir Küpeli açıklamasında “Sektörel bazda baktığımızda en güçlü genişleme kimyasal, plastik ve kauçuk ürünleri sektöründe gerçekleşirken, metalik olmayan mineral ürünler, ana metaller, makine ve metal ürünler, ağaç ve kâğıt ürünleri gibi sektörlerde de üretim belirgin bir şekilde artış gösterdiğini görüyoruz. PMI endeksi kapsamından takip edilen on sektörün dokuzunda da istihdam artışının kaydedilmiş olması da memnuniyet verici. En güçlü istihdam artışının elektrikli ve elektronik ekipman ürünleri sektöründe gerçekleştiğini görüyoruz. PMI verileri, Türk imalat sanayi sektörlerinin birçok alanda gözle görülür ve belirgin bir toparlanma içerisinde olduğuna işaret ediyor. Ekonomik koşulların kademeli bir şekilde normale dönmekte olması ve firmaların operasyonlarını hızlandırması, bazı sektörlerin üretim ve yeni siparişlerinde güçlü büyüme oranları kaydedilmesine büyük katkı sağladığını görüyoruz. Türk sanayi olarak, çarkların daha hızlı dönmesi için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. İhracat pazarlarımızdaki düzelmenin hızı arttıkça bunun olumlu etkisinin zamanla daha fazla göreceğimizi belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
16°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@