Karatay, Kahveciler Odasına aday

Mehmet Karatay, Ocak ayında seçime gidecek olan Eskişehir Kahveciler Esnaf Odasına başkan adaylığını açıkladı.

Eskişehir 16.12.2021, 12:44 16.12.2021, 14:12
Karatay, Kahveciler Odasına aday
banner11

Adalife Otel’de gazetecilerle bir araya gelen Karatay, uzun yıllardan bu yana gerek Eskişehir Ticaret Odası gerekse birçok dernek ve STK’da görev yaptığını ifade ederek, şu ifadeleri kullandı;

“Bu sebeple tüm işleyişe hâkim olduğumu söyleyebilirim. 5362 Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununu ve dahi uygulama esaslarını iyi derecede biliyorum. Yıllardır düzenlenen seminer ve toplantıları takip ediyorum. Eskişehir Kahveciler Odası faaliyetlerinin iş ve işlemlerinin nasıl yürütüldüğünü, eksiklerinin neler olduğunu gören ve bu minvalde çözümler sunan, projeler üreten biri olarak yetkin ve güçlü bir ekiple göreve talibiz. Malumunuz salgın döneminde 12 aydan daha uzun süre kapalı kaldık. Ciddi amanda mağduriyet yaşadık. O dönem bize gösterdi ki bizim yapacağımız çok iş, kat edeceğimiz çok yol var. Oluşturulacak iletişim, ARGE birimi başta olmak üzere kurulacak tüm birimlerimizle birlikte çok verimli bir süreç geçirip, esnafımızın sorunlarının hızlı bir şekilde çözeceğiz. Ben değil, biz yöneteceğiz.”

Üyelerimiz odaya evine gider gibi gelecekler

Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Odamızın kurumsal bir yapıya ulaşması, çoğulcu, şeffaf ve dahi denetlenebilir bir yapıya kavuşturulması için aday olduk… Seçilmemiz halinde göreceksiniz üyelerimizin odamıza çok rahat bir şekilde, adeta kendi evlerine gelip gider gibi gelip gidecekler… Söz veriyorum bu yapıyı oluşturacağız… Yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu raporu, bilanço ve gelir ve gider hesaplarını incelemek isteyenlere kapımız her daim açık olacak. Oluşturacağımız istişare organları ile esnaflarımızın sıkıntılarına ilişkin meseleler hakkında çözümler bulacağız. Zor durumda olanlara destek verip, yeni yatırımları teşvik edeceğiz. Esnafımızın ayağına gidecek, dinleyecek, notlar alıp çözümler sunacağız.”

Hizmet etmeye talibiz

“Biz hizmet etmeye talibiz… Bizim kişilerle, kurumlarla hiçbir sorunumuz yok… İletişimiz zaten güçlü daha da güçlü tutacağız. Herkes gelir geçer, önemli olan kalıcı eserler bırakmaktır. Biz çok güçlü bir yönetim kurduk. İddialıyız, kalıcı eserler bırakmaya sorunları çözmeye, adeta esnafımızı çağ atlatmaya talibiz. Meslektaşlarımız bu güne kadar çok mağdur oldu biliyoruz. Bu mağduriyetleri gidermek hizmet etmek tek amacımız. Sözde değil özde, birlikte yönetmek için adayız… Seçildiğimizde başkan, yönetim, denetim ve disiplin kurulu asıl ve yedek üyelerimizle uyumlu ev şeffaf bir şekilde yöneteceğiz.”

Karatay, amaçlarını şöyle sıraladı;

  • 5362 Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun 1. Maddesinde de ifade ettiği üzere amacımız;
  • Kahveci esnafımız ile bunların yanlarında çalışanların meslekî ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak
  • Meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak
  • Mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve meslekî eğitimlerini sağlamak
  • Meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak
  • Meslek disiplini ve ahlâkını korumak
  • Ve bu maksatla kurulan tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğindeki esnaf ve sanatkârlar odaları ile bu odaların üst kuruluşu olan birlik, federasyon ve konfederasyonun çalışma usul ve esaslarını düzenlemek olacaktır.

Kongreye gelin, oylarınızı kullanın

“Şu ana kadar birçok üyemize ulaştım. Birebir görüştüm, anlattım. Üyelerimize tekraren seslenmek istiyorum. Lütfen kongreye gelin, oylarınızı kullanın, odamıza sahip çıkalım. Haydi, gelin Eskişehirli hemşehrilerimizin samimi dostlukları arttıralım… Eski kültürü yeniden kuralım… Bize bu fırsatı verin Çay ocaklarımızın, kahvehanelerimizin ve dahi kıraathanelerimizi akşam işinden çıkarak evine gitmeden, sabah işe gitmeden uğrak yerleri olmayı sağlayalım… Kahvecilik mesleğini eskiden olduğu gibi onurlu bir meslek haline tekrar getirelim… Bizler bunun için söz veriyoruz, sizlerden de destek bekliyoruz… Üyelerimizle düzenli olarak yapacağımız istişare toplantıları sonucunda, birlik ve beraberlik zaten sağlanacak. Meslektaşlarımız arasındaki rekabetten kimse zarar görmeyecek, bu yapıyı oluşturacağız…”

Üyelerimizin destekleriyle her şeyin üstesinden geliriz

“Üyelerimizden bize inanmalarını, odamızı ve doğrudan meslektaşlarımızı ileriye taşıyabilecek, kurumsal yapıya kavuşturabilecek yepyeni, güçlü ve dinamik olan bize destek vermelerini istirham ediyoruz… Hatır gönül için değil, vizyoner ve ileri görüşlü, problemleri bilen, çözümler sunan çağa ayak uyduran kaybettiklerimizin daha fazlasını kazandıracak bir yönetime, bize destek vermelerini talep ediyoruz… Cenab-ı Hakkın izniyle ve dahi üyelerimizin destekleriyle bizim, ekibimizin üstesinden gelemeyeceği bir iş yoktur… Bu minvalde Eskişehir Kahveciler Odası esnaf üyelerimize ve kamuoyuna sevgi ve saygılarımı sunar, desteklerini bekler ve hayırlı işler bol kazançlar dilerim.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@