"Kararı doğru bulmuyoruz"

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, yaptığı açıklamayla Eskişehir'deki üniversitelerin uzaktan öğretim kararı almasına tepki gösterdi.

Eskişehir 07.09.2020, 12:09
"Kararı doğru bulmuyoruz"

Birsen, Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'ün tavsiye kararına uygun olarak, Eskişehir'deki üniversitelerin almış olduğu uzaktan öğretim kararını doğru bulmadıklarını belirterek "YÖK’ün ve Eskişehir üniversiteleri tarafından “salgın rakamlarının son günlerde artışa geçmesi, Eylül ayı ile birlikte gribal enfeksiyonların artacak olması, vaka tespitinde yaşanacak zorlukları ve buna bağlı bulaş sayısı artış beklentisi” gibi nedenlere bağlanan uzaktan öğretim kararı ön yargılı ve karamsar bir karardır.

Tamamıyla uzaktan öğretime dayalı olarak, üniversitelerimizde yüz yüze eğitimi tamamen ortadan kaldıran bu uygulama, binlerce üniversite öğrencimizin eğitimlerini sekteye uğratacak olan, çözüm üretmekten uzak olumsuz bir uygulamadır" ifadelerini kullandı.

UZAKTAN ÖĞRETİM VERİM AÇISINDAN DÜŞÜK

Uzaktan öğretimin verimlilik ve başarı açısından yetersiz bir uygulama olduğunu kaydeden Birsen "Bunun yerine bizlerin üniversitelerimizden beklentimiz, salgınla mücadele kapsamında alınması gerekli tüm tedbirleri alarak, ülkemizin geleceği olan gençlerimizin eğitimine katkı sağlayacak yöntemler üretilmesi ve yüz yüze eğitimin mutlaka uygulamaya dahil edilmesi yönündedir.

Halkımız salgınla yaşamayı öğrenmeli ve gerekli tedbirleri alarak, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyarak salgınla yaşamaya devam etmelidir. Halkımızı ve salgınla mücadelede en büyük eksiklikleri gördüğümüz gençlerimizi bu konuda eğitecek ve yönlendirecek en önemli kurum üniversitelerimizdir.

Ayrıca üniversite öğrencilerinin ekonomiye olan katkıları göz önüne alındığında, uzaktan öğretim yöntemi şehrimizin ekonomisine vurulacak en büyük darbedir.

Bu nedenle hem şehrimizin, hem de gençlerimizin geleceği için, üniversitelerimizi aldıkları kararı yeninde gözden geçirmeye ve kendi kabuklarına kapanmak yerine, bu konuda çözüm üretmeye davet ediyoruz" dedi.

Yorumlar (1)
Ben deniz 2 hafta önce
Uzaktan öğretimin verimini değerlendirmek kimlere kaldı!
13°
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@