banner90

Kanal İstanbul, insanlığa hizmet mi darbe mi?

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, TBMM Su Kaynakları, Kuraklık ve İklim Değişikliği Meclis Araştırma Komisyonu toplantısında, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’nın “Türkiye’de Su Yönetimi” sunumunun ardından, Cumhurbaşkanı’nın Kanal İstanbul inadının, iklim krizi ve yol açacağı kuraklıkla mücadeledeki samimiyetsizliği gösterdiğine dikkat çekerek, tepki gösterdi.

ESKİŞEHİR 16.04.2021, 10:48
Kanal İstanbul, insanlığa hizmet mi darbe mi?
banner11
banner223

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, komisyon toplantısı sürerken Cumhurbaşkanı’nın gençlerle söyleşisinde ‘İnşallah, Kanal İstanbul’u hayata geçirecek, ülkemizle birlikte tüm insanlığın kullanımına sunacağız.” sözlerini, komisyon gündemine taşıyarak eleştirdi. Bu sözlerin, iklim krizi ile mücadelede samimiyetsizliği açıkça ortaya koyduğunu söyleyen Komisyon Üyesi Süllü, tepki gösteren AKP’li üyelere “Komisyonda iklim krizinde insanlığın yaşayacağı su kıtlığını konuşuyoruz. Cumhurbaşkanı, insanın en temel gereksinimi olan su kaynaklarını yok edecek rant projesi Kanal İstanbul’u insanlığa hizmet olarak, pazarlamaya kalkıyor. Bakan Yardımcısı, Türkiye’nin su stresi yaşayan bir ülke olarak, ciddi kuraklık tehdidi altında olduğunu sunumunda net bir şekilde açıkladı. Sunulan haritalarda, İstanbul’un mevcut durumda ve 2050 projeksiyonunda, mutlak su kıtlığı yaşayacağı açıkça görünüyor. Diğer yanda, bilim insanlarının su kaynaklarını ciddi tehlikeye atacağını açıkladığı Kanal İstanbul inadı sürüyor.” dedi.

Kanalın İstanbul’u, iklim krizi karşısında daha da kırılgan hale getireceğinin bilimsel olarak ortaya konduğunu söyleyen Süllü, “Bilim insanları, uyarıyor. Kanal, su kaynaklarının bir kısmını yok edecek, geriye kalanını risk altına sokacak, yer altı sularını kirletecek, su altyapılarını devre dışı bırakacak, su havzalarında mevcut yapılaşma baskısını daha da büyütecek ve yeni barajların kurulmasını zorunlu kılacak. İstanbul’un yaklaşık bir aylık tüketimine denk gelecek miktarda su doğrudan kaybediliyor. Avrupa yakasını besleyen suyun yüzde 65’i, devre dışı kalacak. Bu, İstanbul’da 5 milyon insanın suyunun kesilmesi anlamına geliyor. Rant uğruna ülkenin geleceğini tehlikeye atıyorsunuz.” uyarısında bulundu.

Kuraklığa karşı önlem almak için, Kanal İstanbul gibi rant projelerine yatırım yapmak yerine, yarım kalan projelerin, barajların tamamlanması ve bilime kulak vererek akılcı politikalara kaynakların aktarılması gerektiğini söyleyen Süllü, iklim krizi ile mücadelede samimiyet çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
14
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@