Kadın cinayetleri ile sistemli bir mücadele gerekir

Geçtiğimiz günlerde Sivrihisar'ın Yenice Mahallesi'nde 63 yaşındaki Hicazi Sülükoğlu'nun, eşi Aynur Sülükoğlu'nu 12 yerinden bıçaklayarak öldürmesi üzerine Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu bir basın açıklaması yayımladı.

banner162
Eskişehir 29.08.2020, 14:49 29.08.2020, 14:58
Kadın cinayetleri ile sistemli bir mücadele gerekir
banner11

Açıklama şu şekilde;

Eskişehir Sivrihisar ilçesinde bir kadın cinayeti ile yine yılmadan, bıkmadan, isyandayız!

Kadın cinayetleri ile sistemli bir mücadele gerekir diyoruz, çünkü eğitim sistemimizin temeli cinsiyetçiliğe dayanmamalı!

Kadın cinayetleri ile sistemli bir mücadele gerekir diyoruz, çünkü toplum kadın cinayetleri konusunda devleti zorunlu önlemler almaya sevk etmek yerine cinayeti magazinselleştirmemeli!

‘’Aşk, kıskançlık cinayeti, kızına sahip çık, erkektir yapar’’ söylemleri artık lugatımızda yer almamalı!

Kadın cinayetleri ile sistemli bir mücadele gerekir diyoruz, çünkü ceza hukukunun en önemli amacı ıslah etmek, caydırmak, topluma kazandırmak olmalıdır.

Kadın cinayetleri ile sistemli bir mücadele gerekir diyoruz, çünkü hiçbir canlıya yapılan şiddet görmezden gelinmemelidir.

banner34
Bu kentin insanları özeldir.

Bu kentin insanları, modern, duyarlı ve sevgi dolu anlayışları ile tanınır.

Bu kent, kadın ve cocuklar için çağdaşlığı, modernliği ile huzur veren refahlığı ile güvenli oluşu ile ün salmıştır.

Oysa Eskişehirli kadınlar olarak son bir yılda iki kadın cinayeti ile isyandayız.

Biz Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak diyoruz ki,

Kadınlara güven ve huzur ortamı yaratmak boynunuzun borcu, kadınlara korkusuz bir toplum yaratmak boynunuzun borcu. Tekrarla ve önemle söylüyoruz, İstanbul Sözleşmesini rafa kaldırmak değil, İstanbul Sözleşmesini ve 6284 sayılı kanunu uygulamayı hedef edinin. Bunu, tüm kurum ve kuruluşlarınızla, medya ve meslek odaları ile sivil toplum örgütleri ile el ele vererek sistemli bir şekilde bugünden itibaren hemen zaman kaybetmeden uygulamaya başlayın ve kadınların üzerinden uyguladığınız politikalara son verin.

Ülkemiz, isyan eden, şiddet mağduru, yaşama hakkı elinden alınmış kadınların ülkesi olarak değil, çağdaş, mutlu, yaratıcı ve üreten kadınların ülkesi olarak anılsın.

Başımız sağ olsun!

Yorumlar (0)
-3°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@