Kabukcuoğlu Eskişehir’in ulaşım sorunlarını gündeme taşıdı

İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Eskişehir’in ulaşım sorunlarını gündeme taşıdı.

ESKİŞEHİR 14.04.2021, 14:30
Kabukcuoğlu Eskişehir’in ulaşım sorunlarını gündeme taşıdı
banner11

Eskişehir’in uzun yıllardır hükümet tarafından dile getirilen, ancak her yıl açıklanan yatırım programlarında hükümetin öncelikleri arasına girmeyip rafa kaldırılan ulaşım projelerinin, Eskişehirlilerin, AK Parti Hükümetleri döneminde, değişmeyen öncelikli talepleri olduğunu söyledi. 

Güney Çevre Yolu Projesinin Adı Var Kendi Yok 
Eskişehir’in, konum bakımından stratejik bir yerde olmasına rağmen, yollar bakımından son derece ihmale uğramış bir şehir olduğunun altını çizen Kabukcuoğlu, “ Mevcut çevre yolumuz, şehir ulaşımının omurgasıdır. Bu yolu şehir içi geçişlerde rahatlaması için alternatif Ankara -Bursa ulaşımını sağlayacak proje olarak düşünülmüş güney çevre yolu projesinin ortada adı var ancak kendisi yoktur.” dedi.  

İlçe Yollarımız Ölüm Yolu 
Konuşmasına Eskişehir’in ilçeleri ile olan ulaşımının da sorunlarla dolu olduğunu belirterek devam eden Kabukcuoğlu, “ Eskişehir-Alpu-Bozan-Mihalıççık yolu, halk arasında ölüm yolu olarak biliniyor. Son 10 yılda 600 ölümlü kaza olmuştur. Eskişehir-Alpu arasındaki 39 kilometrelik yol dahi yapılamamıştır. Yıllardır bahsedilir, her seçim döneminde bir miktar yol yapılır ve çalışmalar tekrar durdurulur. Bugüne kadar her seçim döneminde 4 kilometre yol yapılsa bu yol şimdiye kadar biterdi. Ancak her seçim döneminde 1 kilometre yapılmaktadır. Eskişehir-Mihalgazi-Sarıcakaya-Nallıhan yolu, virajlarla doludur. 50 kilometre olan Eskişehir-Sarıcakaya arası 1 saatte alınamaz. Bölgede yaşayanları canından bezdirmektedir. Bölgenin ekonomik gelişmesine engel olmaktadır. “dedi. 

Eskişehir İhmal Edildi, Yol Atıl Kaldı
Bir diğer sorunlu yolun Eskişehir-Seyitgazi-Kırka-Afyon yolu olduğunu söyleyen Kabukcuoğlu, “ Seyitgazi-Afyon arasındaki yol tek şeritli, standartları düşük, virajlı yapısıyla araç kullanması oldukça zor bir yoldur. Bu yol Afyon il sınırından sonra, öncesiyle kıyaslanamayacak kadar yüksek standartlı, bölünmüş bir yol haline getirilmiştir. Ancak 135 kilometrelik Eskişehir-Seyitgazi-Afyon yolu 40 kilometresi yapılmamış olduğundan, layıkıyla kullanılamamaktadır. Eskişehir’in ihmal edilmesi yüzünden bu yol atıl kalmaktadır.”dedi. 

OSB Unutuldu 
İYİ Partili Kabukcuoğlu son olarak Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Gemlik Limanı demir yolu bağlantısına dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:  “Yıllarca AK Parti hükümetlerinin dile getirdiği halde, 10 kilometrelik, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ni Hasanbey Lojistik Merkezine, sonrasında Gemlik limanına bağlayacak olan demiryolu bağlantısı gerçekleştirilmemiştir. Bu bağlantının eksikliği nedeniyle Eskişehir Sanayisinin cebinden, sanayicilerin hesabıyla, fazladan 58 milyon dolar para çıkmaktadır. Bu, canını dişine takıp çalışan Eskişehir sanayicisine haksızlıktır. Eskişehirlilere haksızlıktır. Demiryolu bağlantısındaki bu eksikliğin giderilmesi elzemdir.” 

Yorumlar (0)
12
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@