İşte Eskişehir'de ilçe ilçe cuma namazı kılınacak cami ve açık alanlar

Eskişehir'de camiler kademeli olarak, 29 Mayıs Cuma günü cemaatle ibadete açılıyor. İşte Eskişehir'de ilçe ilçe cuma namazı kılınacak cami ve açık alanlar...

Eskişehir 28.05.2020, 17:16 28.05.2020, 17:26
İşte Eskişehir'de ilçe ilçe cuma namazı kılınacak cami ve açık alanlar
banner11

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen Koronavirüsün ülkemizde yayılmasına engel olmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit ve Cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti. Toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yapılan değerlendirmeler sonucu, Bilim Kurulunun önerileri, ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve Cuma namazlarının camilerimizde 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren cemaatle kılınabileceğine ilişkin karar alındı.

Bu kapsamda cami ve mescitlerimizde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca kurallar belirlendi.

 • Cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır.  Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.
 • Öncelik cami bahçesi/avlusu,  açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde, Cuma namazları ise cami dışında kılınabilecektir.
 • Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin her gün temizlenmesine ve el temasının yoğun olduğu yerlerin dezenfektan maddelerle silinmesine özen gösterilecektir.
 • Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacaktır.
 • Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takması zorunlu olacaktır.
 • Tespih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemeler bulaş riskini artırmaması için bulundurulmayacak, Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirleri içeren uyarıcı afişler cami ve mescitlere asılacaktır.
 • Kişilerin seccadelerini yanlarında getirmeleri ve ibadet alanına girecek herkesin ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacaktır.
 • Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak;  mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına ve çeşitli ürünlerin satışına izin verilmeyecektir.
 • Namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanması için ibadet edilecek mekânlarda her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacaktır.
 • Namaz kılınacak alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde uygun yerlere asılacak ve kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında cemaate uygun bir şekilde duyurulacaktır.
 • Cuma namazı, yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde, şartların yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde ise uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde kılınabilecektir.
 • Camilerin kapalı alanları Cuma vaktinde kapalı tutulacaktır.
 • Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır.
 • Cuma namazlarında, her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil Cuma Heyeti oluşturulacaktır.

Heyetin görevleri:

Cemaatin belirtilen şartlar dâhilinde namaz kılınacak alanlara girmesi, saf tutması, içeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun bir şekilde anlatılması ve cemaatin namaz sonrası sosyal mesafeyi koruyarak çıkmalarının sağlanması konusunda görev yapacaktır.

Eskişehir il merkezi ve ilçelerinde 29 Mayıs cuma günü başlamak üzere Cuma namazı kılınacak yerlerin listeleri ise şöyle:

Odunpazarı İlçesi

Tepebaşı İlçesi

Alpu İlçesi

Beylikova İlçesi

Çifteler İlçesi

Günyüzü İlçesi

Han İlçesi

İnönü İlçesi

Mahmudiye İlçesi

Mihalgazi İlçesi

Mihalıççık İlçesi

Sarıcakaya İlçesi

Seyitgazi İlçesi

Sivrihisar İlçesi

Yorumlar (0)
12°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@