Gürdal Sarıkaya, Berberler Odasına başkan adaylığını açıkladı

2022 yılı ocak ayı içinde yapılacak Eskişehir Berberler, Kuaförler, Güzellik ve Dövmecilik Salonu İşletmeleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Gürdal Sarıkaya, kuaförlerin yoğun katılım sağladığı basın toplantısında "Biz bu kurumlara koltuk ve makam için talip değiliz,bizim bir amacımız var bu mesleğe faydalı hizmet etmek gibi bir misyonumuz var" dedi.

Eskişehir 05.12.2021, 12:17
Gürdal Sarıkaya, Berberler Odasına başkan adaylığını açıkladı
banner11

Sarıkaya, kendini şu şekile tanıttı;

"1977 Eskişehir ili Günyüzü ilçesi Kayakent kasabasında doğdum. Evli 2 kız çocuk babasıyım,32 yıldır erkek kuaförlüğü mesleğini icra ediyorum. Meslegin çıraklığından bügüne kadar mesleğimizin her kademesinde alıteri ile çalışarak 1999 yılından itibaren kendi kuaför salonumu işletiyorum. Eşimde 19 yıldır bayan kuaförü olarak hizmet vermekte olup bay ve bayan kuaförlüğünün tüm zorluklarını ve sorunlarını yakınen bilen biri olarak ben ve mesleğinde deneyimli tecrübeli olan ekip arkadaşlarımla 2022 yılında yapılacak olan oda seçimlerinde bu hizmete talip olduk. Yapılacak genel kurul öncesi çalışmalarını hızlandıran ve meslek odamıza kayıtlı 1500 ‘e yakın tüm meslektaşları ile tek,tek bire bir görüşen başkan adayı Sarıkaya, odamıza uzun yıllar hizmet veren efsane isim Beytullah Solak

Pandemiden en çok etkilenen meslek gruplarından olduk

Sarıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Berberler, kuaförler ve güzellik salonları olarak bizler pandemi döneminin en çok etkilenen meslek gruplarından olduk, bu uygulamalar dolayısıyla yaşadığımız ekonomik kayıplar esnaf arkadaşlarıma sosyal, ailevi ve psikolojik sıkıntıları da beraberinde getirdi. Odamızın bu süreçte bizlerin yanında olmadığını, sıkıntıları uzaktan seyrederek çözüm geliştirmediğini gözlemledik."

Meslektaşlarım birlik olması gerekirken diğer odalara kayıt oluyorlar

"Odamızda istediği ilgiyi desteği göremeyen meslektaşlarım maalesef Ticaret Odasına gidip üye olmuşlar. Bunları öğrenince inanın çok üzülüyorum. Bunun Sebebi ilgisizlik. Bir çatı altında olması gereken meslektaşlarımız dağılmışlar. Bu durumu tersine çevirmek Seçildiğimiz tarihten odamızdan ayrılan meslektaşlarımızı tekrar odamıza kazandırarak gücümüzü birleştireceğiz. Yani sönen ateşi yeniden küllerinden alevlendireceğiz. Büyük bir aile olduğumuzu her fırsatta dile getiriyorum. Kartopu misali kucaklaştıkça büyük bir camia olduğumuzu herkese hissettireceğiz. Sık sık ziyaretler yapıyoruz. Meslektaşlarımızın düğünlerine, açılışlarına en zor anları olan cenazelerine katılarak Yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz. Güçlü bir ekip ile yola çıktık. Bize güvenen ve inanan meslektaşlarımızı mahcup etmeyeceğiz."

Sarıkaya, projelerini şöyle sıraladı;

1- Konuşmamda da ısrarla vurguladığım üzere şeffaf olacağız, üyelerimizin birlik ve beraberliğini en üst düzeye çıkaracağız, üyelerimizin sesinin hem yerel, hem de genel yöneticilere en gür şekilde duyuracağız.

2- Akademi Projemiz;Tüm meslektaşlarımızı ilgilendiren en büyük sorunlarımızdan biri olan personel ve eğitim sorunumuzu Berberler ve Kuaförler Meslek Odası Akademimizi kurarak erkek berberi, bayan kuaförü ve güzellik uzmanlığı, meslek dalında personeller yetiştirerek ihtiyaç sahibi salonlarımızın personel sıkıntıları giderilecektir.

(akademi bünyesindeki meslek dallarında usta ve kalfalara saç kesim, topuz, renklendirme örgü, tesettür ve salon işletme eğitimleri verilecektir.)

3-Düğün salonu projemiz; En büyük idealimiz olan ve bugüne kadar yapılamayan kalıcı eser olarak berberler ve kuaförler meslek odası düğün salonu projemizi gerçekleştirerek meslektaşlarımızın hizmetine sunacağız.

4-Kreş Projemiz; meslek grubumuzda genellikle anne ve babalar çalışmaktadır. Çocuklarımız salonlarımızda büyüyor bunun için indirimli kreş antlaşmaları yapılacaktır.

5-Yetkili mahalle temsilcilerimizin çalışmaları ile haksız rekabete yol açan olumsuz koşullarda hizmet veren işyerlerinin bağlı bulunan belediyeler ve kurumlar ile işbirliği yapılarak denetimler sıkılaştırılacaktır. Vergi kaydı ve ruhsatı olmadan çalışan kaçak işyerlerinin kapatılması sağlanacaktır.

6-Risk Grubunda yer alan mesleğimizde sürekli ayakta çalışmakta yıpratıcı olan mesleğimizde bel fıtığı ,boyun fıtığı, varis vb. rahatsızlar sürekli baş göstermektedir. Kimyasal içeren boya kokularından meslektaşlarımız sıhhi olarak zorlanmaktadır. Bu konularla İlgili bakanlıklar nezdinde bu yıpranmalar göz önüne alınarak erken emeklilik hakkı talep edilecektir.

7-Üye kartı projemiz; oda üyelerine ayrıcalık kazandırmak için farlı sektörlerdeki firmalar ile anlaşma yapılarak indirimli alış veriş imkanı sağlanacaktır.

8-Mesleğimizin bir parçası olan güzellik uzmanları ve manikürcülerin sorunları ve önerileri dikkate alınarak ilgili kurumlarla baglantılar kurularak gerekli çalışmalar yapılacaktır.

9-Belli periyotlar’da sosyal etkinlikler gezi, piknik vb. meslektaşlarımızı motive edici ve kaynaştırıcı sosyal aktiviteler düzenlenecektir.

(Her sene Geleneksel olarak 22 Mayıs Dünya Kuaförler günü kutlanacaktır.)

10-Üyelerimizin her türlü sorunları ile ilginecek bir oda avukatımız olacak ve meslektaşlarımıza gerektiğinde mesleki konularda ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlanacaktır.

11- Odamız bünyesinde bir yardımlaşma sandığı oluşturularak, ihtiyaç halinde mağduriyet yaşayan üyelerimizin faydalanması sağlanacak, üyelerimiz arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerine önem verilecek.

12- Özellikle yerel yönetimlerle ve STK'lar ile yakın ilişkiler içerisinde olarak üyelerimizin sosyal yaşantılarının her alanından kolaylık sağlayıcı faaliyetlerde bulunacağız.

13- Çağımızın en etkili iletişim araçlarından sosyal medyayı en aktif şekilde kullanarak projelerimizi ve faaliyetlerimizi sürekli üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşacak, her daim şeffaf olacağız.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@