Gençlerin sağlığı da esnafın geleceği de önemli

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir’de üniversitelerin yeni eğitim öğretim dönemi için aldığı uzaktan eğitim kararının Kovid-19 salgını nedeniyle doğru olduğunu belirtti.

Eskişehir 07.09.2020, 14:04
Gençlerin sağlığı da esnafın geleceği de önemli

Süllü, ayrıca karardan etkilenecek şehir esnafı için de bakanlığın gerekli desteği sağlaması gerektiğini söyledi.

Kontrol altına alınamayan Kovid-19 salgını sebebiyle Eskişehir’deki üniversitelerin sonbahar döneminde ağırlıklı olarak uzaktan eğitim verecek olması kararına sağlık açısından saygı duyulması gerektiğini söyleyen CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, diğer yandan Eskişehir ticaretinde oluşacak kayıpların giderilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sektörlerin ihtiyaçlarına göre bir mali destek planı yapmasının gerekli olduğunu belirtti.

Dr. Jale Nur Süllü ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçiren esnafın salgın nedeniyle işyerlerini kapatmak zorunda kaldığı ve bu sürece hazırlıksız yakalandığını belirterek esnafın yaralarını henüz saramadığını söyledi. “Yüksek kira bedelleri, stopaj, vergi, elektrik, sigorta primleri ve işçi giderleri ile baş başa bırakılan esnaf çözüm beklerken yönetilemeyen süreç sebebiyle salgının yeniden yükselişe geçmesi, toplumsal yaşam içinde yeni önemlerin alınmasını zorunlu kılıyor. Salgın öncesi de yanlış ekonomi politikaları sonucu geldiğimiz süreçte mali yük içinde çıkılamaz bir hal aldı. Çaresizlik içinde kapatma veya devretme kararı alan esnaf sayısı her geçen gün artıyor” dedi.

Anayasa'nın 173. maddesini hatırlatan Süllü "Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır" demekte icra dairelerinde 23 milyon dosya var. Sosyal devlet oluşan sorunları tespit ederek çözüm bulmak sorumluluğu taşımaktadır. Yaklaşan tehlikeyi önceden tespit ederek ‘ben senin yanındayım’ demesi gerekmektedir ama Eskişehir esnafının yine yalnız bırakılacağı kaygısını taşıyorum. Bir yandan üniversiteli gençlerimizin sağlığı için gerekli kararlar alınırken diğer yandan öğrencilere yönelik hizmet veren iş yerlerinin bu süreçte ayakta kalabilmesi için bir çalışma yapılması gereklidir.” derken bu çalışmaların yapılması ve Eskişehirli esnafın oluşacak sorunlarının çözümü için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yazılı soru önergesi verdiklerini belirtti.

Yorumlar (0)
32°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@