banner90

Fesihten sonra 28 kadın cinayeti gerçekleşti!

Odunpazarı Kent Konseyi Hukuk Çalışma Grubu ve Kadın Meclisi gönüllüleri İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle fesih edilmesine yönelik bir basın açıklaması yayınladı.

ESKİŞEHİR 13.04.2021, 12:51
Fesihten sonra 28 kadın cinayeti gerçekleşti!
banner11
banner223

Hukuk Çalışma Grubu ve Kadın Meclisi yaptığı açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinden bu yana tam 25 gün geçtiğini ve bu süreçte evlerde, sokaklarda, iş yerlerinde kadınların öldürülmeye devam ettiğini, uzaklaştırma kararlarını 52. kez talep ederken, talep dilekçeleri daha çantalarının içindeyken, ölmek istemiyorum diyerek haykırırken çocuğunun yanında öldürdüklerini vurguladılar.

Gönüllüler, İstanbul sözleşmesinin feshedildiği mart ayında 28 Kadın Cinayeti gerçekleştiğini hatırlatarak , kadınlar vahşice öldürülmeye, şiddet görmeye devam ederken , yıllardır uygulanması için mücadele verilen İstanbul Sözleşmesin’den çekilinmesini kabul etmediklerini, İstanbul Sözleşmesi’ne her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu söylediler.

Hukuk Çalışma Grubu üyeleri Cumhurbaşkanının ancak yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilmesinin mümkün olduğunu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin yasama yetkisi kapsamında olduğunu ve bu fesih kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek Odunpazarı Kent Konseyi olarak sürecin hukuken de takipçisi olacaklarını bildirdiler. Grup, açıklamasını İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediklerini ve İstanbul Sözleşmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak sonlandırdı.

Yorumlar (0)
14
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@