ETO Arabuluculuk Merkezini hizmete sundu

Eskişehir Ticaret Odası üyelerinin hukuki anlaşmazlıklarında çözüm sağlayacak Arabuluculuk Merkezi’nin açılışı törenle gerçekleştirildi.

ESKİŞEHİR 29.09.2021, 11:45
ETO Arabuluculuk Merkezini hizmete sundu
banner11
banner223

Eskişehir Ticaret Odası üyelerine fayda sağlayacak bir birimi daha faaliyete sundu. Üyelerin hukuki anlaşmazlıkları için hizmet verecek olan Eskişehir Ticaret Odası Arabuluculuk Merkezi, TOBB Uyum işbirliğinde törenle açıldı. 28 Eylül Salı günü ETO Meclis Salonu’nda yapılan törene Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurallah Sazak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı ve TOBB UYUM (Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, protokol ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Üyelerin derdine derman olacak bir birim daha açıldı

Törende konuşan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, üyelere fayda sağlayacak bir hizmet birimini daha faaliyete sunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. ETO’nun birimleriyle üyelerin derdine derman olmaya çalıştığını kaydeden Güler, üyelere yol gösteren, katkı sağlayan yeni birimleri de oda bünyesine kazandırdıklarını ifade etti. Üyelerin hukuki sorunlarında bundan böyle Eskişehir Ticaret Odası Arabuluculuk Merkezi’nden faydalanabileceğini belirten Güler, merkezin TOBB Uyum’un da desteğiyle faaliyete sunulduğunu dile getirdi.

Eskişehir’deki tüccarın hukuki sorunları kısa sürede çözülebilecek

Eskişehir Ticaret Odası Arabuluculuk Merkezi’nin başka şirketlerle veya kişilerle ihtilaflı olan üyelere yargı yoluna gitmeden çözüm sağlayacağını belirten Güler, bu sayede üyelerin hukuki sorunlarını kısa süre içinde çözmeyi, uyuşmazlıkların giderilmesini, ticari

anlaşmazlıkların çözülerek, hukuki sürecin hızlandırılmasını amaçladıklarını kaydetti. ETO üyelerinin merkezdeki 10’dan fazla arabulucudan kolaylıkla destek alabileceğini belirten Güler, Eskişehir Ticaret Odası üyelerinin işlerini kolaylaştırmaya, tüccarın engellerini aşmasına katkı sağlayamaya devam edeceklerinin altını çizdi. Güler, Eskişehir Ticaret Odası Arabuluculuk Merkezi’nin açılmasına verdiği katkı dolayısıyla TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Başkanı Cemil Çiçek’e teşekkür etti.

Yargı yoluna gitmeden hukuki sorunlar ortadan kaldırılacak

Eskişehir Ticaret Odası Arabuluculuk Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı ve TOBB UYUM Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek, tarihin eski dönemlerinden bu yana hukuki anlaşmazlıkların yargı yoluyla çözüldüğünü belirterek, ancak bu yolun dünyanın birçok ülkesinde hem uzun hem meşakkatli hem de masraflı olduğunu ortada olduğunu söyledi. Yargı kararlarının her iki tarafı da memnun etmediğini de belirten Çiçek, arabuluculuk sisteminin Avrupa’da uzun zamandır uygulandığını ifade etti. Mahkeme sürecinin uzayabildiğini belirten Çiçek, ticari davaların temyiz ve diğer süreçlerle beraber 1035 güne kadar uzayabildiğini belirterek, arabuluculuk sisteminin hukuk ihtilaflarını yargı yoluna gitmeden kısa süre içinde çözdüğünü söyledi.

Arabuluculuk sistemini ülke geneline yaymak için çalışıyoruz

Tüketici uyuşmazlıklarında 28.07.2020’den 22.09.2021’e kadar arabuluculuğa gönderilen dosya sayısının 85.403 olduğunu belirten Çiçek, bu dosyaların 30.679’unun yargı zahmeti olmadan anlaşma yoluyla kapatıldığını, iş uyuşmazlıklarında ise 01.01.2018 tarihinden 22.09.2021’e kadar 1.271.627 dosyadan, 715.726’sının arabuluculuk sistemiyle hızla çözüme kavuşturulduğunu ifade etti. Arabuluculuk sistemine TOBB’un özel bir önem verdiğini belirten Çiçek, ülke genelinde bu sistemi yaymak için çaba gösterdiğini ve öncülük ettiğini söyledi. Açılış konuşmaların ardından Eskişehir Ticaret Odası Arabuluculuk Merkezi için TOBB UYUM Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek ve ETO Başkanı Metin Güler tarafından işbirliği protokolü imzalandı. İmza törenin ardından ise protokolün katılımıyla sembolik olarak kurdele töreni gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@