Eskişehirli çiftçilerimiz, üvey evlat mı?

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, "“Borç yükü altında üretime devam etmeye çalışan Eskişehirli çiftçimize neden üvey evlat muamelesi yapılıyor?” dedi.

Eskişehir 09.04.2020, 13:45
Eskişehirli çiftçilerimiz, üvey evlat mı?

, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı” kapsamında başlattığı tohum hibe desteğinin verileceği iller arasında yer almayan Eskişehirli çiftçilerin sesi oldu ve Bakan Pakdemirli’ye sordu: “Borç yükü altında üretime devam etmeye çalışan Eskişehirli çiftçimize neden üvey evlat muamelesi yapılıyor?”

“ Covid-19 küresel salgını ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde, Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı’nı başlatan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sağladığı %75 tohum hibe desteği, birçok sorunla karşı karşıya olan tarımsal üretim alanına anlamlı bir katkı olmuştur. ” diyen CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, bu program kapsamında gerçekleştirilecek tohum hibe desteğinin 21 il ile sınırlandırılmasının, bu iller dışında üretim yapan çiftçide hüsran yarattığını belirtti.

“Eskişehir gibi 21 ilin dışında kalan şehirlerimizdeki çiftçilerimizin üvey evlat muamelesi görmesi, üretmek için varını yoğunu harcayan üreticimizi derinden yaralamıştır. Elektrik, su, mazot giderleri, artan vergilerle borçlarını ödeyemediği için hacizlerle boğuşan çiftçilerimiz arasında ayrım yapılması, birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın en fazla olduğu bu günlerde, hepimizi üzmüştür. “ diyen Süllü, “Normal şartlarda sertifikalı tohum desteği gibi destekleri gecikmeli ve enflasyonun çok altında rakamlarla alan Eskişehirli çiftçilerimizin, hibe desteği dışında kalmasının sebebini bakanlık bizlere açıklamalıdır ” diyerek Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Yorumlar (0)
sisli

Gelişmelerden Haberdar Olun

@