Eskişehir’in en merak edilen evi!

Odunpazarı’na çıkarken sağda kalan bir ev… SGK’nın altında… İki katlı, bahçeli… Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf ile yeniden gündeme geldi. İşte o ev hakkında bilgiler, yorumlar…

Eskişehir 11.03.2021, 11:18
Eskişehir’in en merak edilen evi!
banner11

Facebook’ta ‘Dünüyle Bugünüyle Eskişehir’ sayfası var. Orada bu evin fotoğrafı bir kez daha paylaşıldı. Eskişehir’in en merak edilen evi hakkında onlarca yorum geldi. Bilgisini paylaşan da oldu, anısını hatırlayan da… Alaaddin Cami karşı çaprazında kalan evin ‘Baytarların Evi’ olarak bilindiği ifade edildi.

Bir paylaşımda “Evin önünden dere akıyordu, yani yalı gibiydi” dedi. Bir yorumda “O derede balık tutardık” denildi. Bir takipçi de “Eskişehir 'de yapılan ilk taş ev. Sahiplerinin babası Atatürk'ün atının veterinerliğini yapmış. Atatürk bu evde iki kere gelip kalmış” paylaşımı yaptı.
Odunpazarı’nda SGK İl Müdürlüğünün alt tarafında yer alan ev için “Veteriner Tevfik Ertül'ün eviydi... Evin içi de dışı gibi çok güzeldir. İki kız, bir erkek çocukları vardı.. Şükran, Nuran ve Metin... Ama hepsi vefat etti” yorumu da yapıldı.

Bir takipçi “Çocukluğumuzun en güzel evi idi. Hepimiz hayranlıkla bakardık” derken bir diğeri “1972-1984 yılları arasında ailem bu evin tam karşısında bir apartmanda oturdu. 12 yıl bu eve baktım. Çok beğenirdim. Hala da Eskişehir’e yolum düştüğünde hayranlıkla bakarım...” dedi.
Bölgede yaşayan biri de fotoğrafın altına “Bizim komşumuzdu. Baytarların Evi diye geçer. Eskişehir’in o dönem en ünlü veterinerinin evi. Galiba bir oğlu ve evlenmeyen iki kızı vardı. Dönemin en güzel eviydi. Güller içindeydi. Önünden dere akardı. Şimdilerde metruk” diye yazdı.
Yorum yapanların çoğu çocukluk dönemlerinde eve olan hayranlıklarını aktırdı. Birkaç yorumcu “Oturulmasın diye evin bahçe duvarına yanmış yağ dökülürdü” derken bir Eskişehirli de “Perili köşk gibi gizemli bi hali var, filmlerdeki gibi” yorumu yaptı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@