Eskişehir’e bisiklet temalı park

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında alternatif sürdürülebilir kent içi ulaşım biçimlerinin desteklenmesi amacıyla çeşitli uygulamaları hayata geçiren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir’e bisiklet temalı yeni bir park kazandırmaya hazırlanıyor.

Eskişehir 18.09.2020, 14:47
Eskişehir’e bisiklet temalı park
banner11

Park alanına giderek sivil toplum kuruluşları ile görüş alışverişinde bulunan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Porsuk Çayı kenarında güzel bir parkı daha Eskişehir’e kazandıracaklarını ifade ettiler.

Kent merkezinde Eskişehir’in daha yeşil bir kent olması için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında kente bisiklet temalı bir park kazandırılacağını duyurdu. Sümer Mahallesi’nde Porsuk Çayı kenarında bisiklet ve yürüyüş yollarının bulunduğu alanda yapılacak parkta, bisikletlilerin serbest ya da grup halinde mola verebileceği bir kafeterya ve çevresinde oturma alanları bulunacak. Parkla ilgili alana giderek sivil toplum kuruluşlarına bilgi veren Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, “Parkımız 3 bin 100 metrekare alandan oluşuyor ve bunun 2 bin 200 metrekaresini yeşil alanlar oluşturuyor. Amacımız bisiklet yolu üzerinde bulunan bu parkta bisiklet sürücülerinin mola vererek dinlenebileceği tematik bir alan oluşturmak. Bisikletlerinizi park etmeden üzerinde oturarak vakit geçirebileceğiniz, kendinden masalı bisiklet bank ünitelerini ilk kez bu parkımızda deneyeceğiz. Bunun yanı sıra ahşap oturma alanlarında da uzun süreli molalar gerçekleştirebileceksiniz” diyerek bisiklet sürücülerinin öneri ve talepleri doğrultusunda alanda bisiklet tamir- bakım üniteleri ve kısa bir eğitim parkurunun da planlanacağını ifade ettiler.

Sümer ve Osmangazi bisiklet parkurunun Eskişehir’in önemli bir bisiklet güzergahı olduğunu belirten bisiklet sürücüleri, bu alanda bisiklet konulu tematik bir park yapılacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Bisikletli ulaşım konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin önemli uygulamalara ve çalışmalara imza atacağına inandıklarını ifade eden bisiklet sürücüleri, Başkan Büyükerşen’e bu konuda güvendiklerini belirttiler.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@