Eskişehir’de otobüs kazalarını azaltmak için toplandılar

Otobüs kazalarının önlenmesine yönelik toplantı Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ın Başkanlığında yapıldı.

Eskişehir 21.02.2020, 12:29
Eskişehir’de otobüs kazalarını azaltmak için toplandılar
banner11

Trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak yer alan insan unsurunun yaptığı kural ihlalleri ile bu ihlallerin neden olduğu trafik kazalarının önlenmesine yönelik kısa vadede yapılacaklarla ilgili İçişleri Bakanlığı’nca 2017 yılında yürürlüğe giren “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” kapsamında, 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı, Eskişehir Valiliğinde yapıldı.

Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı İsmail Soykan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, otobüs firma temsilcileri ve ilgili paydaşlar katıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2017 yılında hayata geçirilen “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” nin öneminden bahseden Vali Çakacak, toplantının açılış konuşmasını yaparak şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığı’mız tarafından “Trafik Güvenliği Uygulama Belgesi” yaklaşımı 2017 yılında uygulamaya koyulmuş, bu bağlamda kazaların önlenmesine yönelik kısa vadede yapılacaklarla ilgili “Güvenli Sistem Yaklaşımı” benimsenmiştir. Alınan tedbirler sonucunda ülke genelinde 2019 yılında 2018 yılına göre kaza yerinde; Can kayıplarında %34,2, 100 bin araç başına can kayıplarında %54,3 azalma sağlanmıştır. İlimizde 2019 yılında 2018 yılına göre kaza yerinde; can kayıplarında %49 azalma sağlanmıştır.Bugün, 81 ilimizde Valilerimiz, ilçelerimizde de Kaymakamlarımız başkanlığında “Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantılar” yapılmaktadır. İlimizde otobüs denetimlerinde 2019 yılı için planlanan 23.944 denetim kota sayısı personelimizin etkin ve özverili çalışmaları ile %385 oranında artırılarak 116.233 otobüs kontrolü gerçekleştirilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğümüz tarafından ülke genelinde en fazla otobüs denetimi gerçekleştirilmesi nedeniyle; Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğümüze Teşekkür Belgesi verilmiştir. Bu vesileyle gayretli ve özverili çalışmalarından dolayı emeği geçen arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum. İl/İlçe Jandarma Komutanlarının, Emniyet Müdürlerinin, Millî Eğitim Müdürleri’nin, otobüs firma sahiplerinin veya temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşları ile ilgili paydaşların katılımıyla düzenlenecek bu toplantılarda; telafisi mümkün olmayan ve ağır kayıplara yol açan otobüs kazalarının önlenmesi, konuya daha fazla dikkat çekilerek toplumsal farkındalığın artırılması, yol ve trafik güvenliğine katkı sağlayacak görüşlerin alınması, sorunların iş birliği ve koordinasyon içerisinde çözülmesi hedeflenmektedir. Toplantımıza katılan müdürlerimize, otobüs firması sahiplerimize ve temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarımıza, değerli basın mensuplarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyor; toplantımızın trafik kazalarının azaltılmasına vesile olmasını diliyorum.”

Vali Çakacak’ın konuşmasından sonra toplantının gündemini oluşturan konular madde madde görüşüldü.

Toplantının gündemi şu maddelerden oluştu:

Yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler,

Kış şartlarına uygun lastik kullanılması,

Şoförlerin yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları,

Mevzuatın öngördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları,

Kazaların temel nedeni olan yorgun/uykusuz araç kullanmanın önlenmesi,

Firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması,

Seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve bu yönde araç içinde gerekli uyarıların/kontrollerin yinelenmesi,

Sürücü seçiminde titiz davranılması, uzun yol deneyimine ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin çalıştırılması,

Firmalarca sefer öncesinde veya haftada bir kez otobüslerin ve şoförlerin yeterliliklerinin kontrol edilmesi/gözlenmesi,

Trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmadan yapılması,

Terminallerde ve güzergah üzerinde araçların takograf, ışık, far vb. teknik donanım/ekipmanlarının denetlenmesi,

Belirlenen alanlar dışında yolcu bindirme/indirmenin yapılmaması,

Otobüs yangınlarının nedenleri ve alınabilecek önleyici tedbirler.

Karşılıklı görüş alışverişinden sonra toplantı sona erdi.

Yorumlar (0)
13°
hafif yağmur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@